Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku vzniká unikátní thoriový reaktor

Reaktor ITER | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor ITER | foto: Reprofoto

SYDNEY/PRAHA Konsorcium australských a českých firem začalo vyvíjet jaderný reaktor používající jako zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější a rozšířenější zdroj než všeobecně používaný uran.

Pilotní projekt se připravuje v Praze a vývoj má stát 300 milionů USD (5,8 miliardy Kč). Časopisu Australian Mining to sdělil mluvčí australské firmy SDH, která je členem australsko-českého konsorcia. České účastníky projektu list nejmenoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí konsorcia Phil Joyce uvedl, že práce na prototypu reaktoru již začaly a měly by být dokončeny v příštím roce. První fází bude ověření technologie a zmapování mezinárodního prostředí. "Nastal čas na plánování a budování elektráren na thorium a my se těšíme, že vyvineme první fungující model, který bude připojen k síti," řekl mluvčí.

Oznámení přišlo poté, co australský parlament uspořádal sympozium o thoriu jako perspektivním jaderném palivu. Ministr přírodních zdrojů Martin Ferduson na něm uvedl, že "Austrálie a Česká republika mají od roku 2002 dohodu o spolupráci v mírovém využití jaderné energie a transferu jaderného materiálu" a mluvil o potenciálu trhu thoria.

Co je Thorium?

Samotné thorium přímo štěpitelné není, je ale možné ho různými cestami měnit na štěpitelný uran. Thorium se v přírodě vyskytuje třikrát častěji než uran a k výrobě jednotky energie je ho zapotřebí mnohem méně než uranu.

Průzkum Geoscience Australia z roku 2007 odhadl, že Austrálie má největší zásoby thoria na světě, na světových prokázaných zásobách se mohou podílet 18 procenty. Podobně velké zásoby má Indie, která oznámila plány na budování elektráren na thorium už v minulém desetiletí. Podobné plány nedávno oznámila i Čína.

Experti poukazují na to, že thoriové reaktory produkují jaderný odpad s výrazně nižším poločasem rozpadu než při využívání uranu nebo plutonia.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...