30. listopadu 2011 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku vzniká unikátní thoriový reaktor

Reaktor ITER | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor ITER | foto: Reprofoto

SYDNEY/PRAHA Konsorcium australských a českých firem začalo vyvíjet jaderný reaktor používající jako zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější a rozšířenější zdroj než všeobecně používaný uran.

Pilotní projekt se připravuje v Praze a vývoj má stát 300 milionů USD (5,8 miliardy Kč). Časopisu Australian Mining to sdělil mluvčí australské firmy SDH, která je členem australsko-českého konsorcia. České účastníky projektu list nejmenoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí konsorcia Phil Joyce uvedl, že práce na prototypu reaktoru již začaly a měly by být dokončeny v příštím roce. První fází bude ověření technologie a zmapování mezinárodního prostředí. "Nastal čas na plánování a budování elektráren na thorium a my se těšíme, že vyvineme první fungující model, který bude připojen k síti," řekl mluvčí.

Oznámení přišlo poté, co australský parlament uspořádal sympozium o thoriu jako perspektivním jaderném palivu. Ministr přírodních zdrojů Martin Ferduson na něm uvedl, že "Austrálie a Česká republika mají od roku 2002 dohodu o spolupráci v mírovém využití jaderné energie a transferu jaderného materiálu" a mluvil o potenciálu trhu thoria.

Co je Thorium?

Samotné thorium přímo štěpitelné není, je ale možné ho různými cestami měnit na štěpitelný uran. Thorium se v přírodě vyskytuje třikrát častěji než uran a k výrobě jednotky energie je ho zapotřebí mnohem méně než uranu.

Průzkum Geoscience Australia z roku 2007 odhadl, že Austrálie má největší zásoby thoria na světě, na světových prokázaných zásobách se mohou podílet 18 procenty. Podobně velké zásoby má Indie, která oznámila plány na budování elektráren na thorium už v minulém desetiletí. Podobné plány nedávno oznámila i Čína.

Experti poukazují na to, že thoriové reaktory produkují jaderný odpad s výrazně nižším poločasem rozpadu než při využívání uranu nebo plutonia.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz