Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku za uplynulý týden dvojnásobně vzrostl počet nových internetových obchodů

Zavřené obchody na pražském Hlavním nádraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavřené obchody na pražském Hlavním nádraží | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha V Česku minulý týden dvojnásobně vzrostl počet nových internetových obchodů, přibylo jich 270. Nejvíce vzniká obchodů zaměřených na gastronomii a prodej potravin. Stoupá také množství e-shopů s chovatelskými potřebami, drogerií a ochrannými pomůckami. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet. Prodejci, kteří si zařídili e-shop kvůli současnému stavu, podle Shoptetu na internetu už zůstanou.

V běžném týdnu vznikne podle Shoptetu v průměru 130 nových internetových obchodů. „Na naší platformě zároveň registrujeme i výrazně vyšší frekvenci ve využití bezplatných testovacích verzí, konkrétně až trojnásobnou oproti standardnímu stavu,“ dodal výkonný ředitel Shoptetu Miroslav Uďan. Společnost podle něj s firmou Liftago pracuje na propojení nových e-shopů s rychlým rozvozem po Praze.

Mezi novými prodejci na internetu převažují restaurace, kavárny, cukrárny, obchody s potravinami či zverimexy. Vlastní e-shop zakládají také výrobci dezinfekcí či ochranných pomůcek.

Návštěvnost e-shopů je podle Shoptetu nyní srovnatelná s Vánocemi. „Nárůst počtu e-shopů je dlouhodobý trend, současná situace jej ale urychlila,“ řekl dále Uďan.

Česko patří k zemím s největším počtem internetových obchodů. Funguje jich kolem 40.000, zhruba polovinu provozuje Shoptet. Počet e-shopů loni meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci Češi loni nakoupili v internetových obchodech zboží za rekordních 155 miliard korun, což bylo o 15 procent více než v roce 2018.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

V. Gryc hárovat se nikomu nechce 17:38 25.3.2020