20. září 2011 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku začali první prodejci nabízet iPhone 5

Ben Paton, který si koupil iPhone 4 jako první v Británii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Paton, který si koupil iPhone 4 jako první v Británii | foto: Reuters

PRAHA V Česku se objevily firmy, které začaly nabízet dosud nepředstavený telefon iPhone 5 od Apple. První kusy slibují na přelomu října a listopadu. Telefon v současnosti nabízejí tři prodejci. Vyplývá to z informací firem.

Společnosti Mironet, Alza a BScom nabízí podle nákupního rádce Heureka iPhone s pamětí 32 GB za bezmála 20.000 korun. Mironet poskytuje předobjednávky za 21.990 Kč.

Firmy nakupují výrobky Apple od evropských dodavatelů a mohou je tak nabídnout s předstihem proti lokálnímu uvedení na trh. Stejně jako v minulosti nebude zřejmě ani v případě nového iPhonu Česko v první vlně zemí, kde Apple přístroj začne prodávat.

Datum celosvětového zahájení prodejů by přitom podle šéfa francouzského operátora Orange Stephane Richarda mohlo být 15. října. Čeká se, že Apple iPhone představí ještě během září.

KONKURENCE HOUSTNE

iPhone má na trhu chytrých mobilních telefonů stále více konkurentů. Nedávno začala levné smartphony v Česku nabízet čínská Huawei, Nokia zase začala přijímat objednávky na novou vlajkovou loď pod označením N9. Na trh má přijít v první polovině října.

"Parametry, stejně jako vzhled výrobku, budou upřesněny po jeho světovém představení. V minulosti se podařilo Mironetu dodat s předstihem několika týdnů na trh iPhone 4 v bílé barvě a iPad 2, podle informací od dodavatele se stejná věc může podařit i u nového telefonu Apple iPhone 5," uvedla marketingová ředitelka Mironetu Dagmar Pavlíčková.

Apple uvádí novou generaci iPhonu prakticky každý rok. iPhone 5 by mohl být podle dohadů expertů rychlejší, mít větší displej, lepší fotoaparát a možná i výsuvnou klávesnici. Zřejmě bude vybavený novou generací operačního systému iOS.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.