8. prosince 2010 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku začínají předvánoční výprodeje, s nákupy se vyplatí počkat

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

PRAHA V Česku začíná sezona předvánočních výprodejů. Předvánoční výprodeje začali obchodníci poprvé organizovat před dvěma roky, aby v pro ně klíčovém období roku podpořili poptávku, která v době hospodářské krize ochabla.

Například hypermarkety Globus od pátku zlevní vybrané sezónní zboží až o 70 procent. Mluvčí hypermarketů Globus Boris Malý dnes ČTK sdělil, že předvánoční slevy se letos budou týkat 9000 druhů zboží například z podzimní a zimní kolekce konfekce, prádla, bytového textilu, kožené galanterie, obuvi i značkového sportovního zboží.

Slevy budou činit 30, 50 nebo 70 procent. Například dámské džíny a svetry budou moci lidé v hypermarketech Globus pořídit už za 240 Kč, pánské košile za 190 korun a dětskou obuv za 220 korun.

Také společnost Tesco Stores ČR se snaží přilákat zákazníky na předvánoční slevy potravin, hraček, oděvů i elektroniky. Mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová dnes ČTK sdělila, že slevy činí až několik desítek procent a firma je průběžně poskytuje na vybraný sortiment od poloviny října, kdy zahájila vánoční prodej. "Výprodeje, které slouží k doprodeji omezeného sortimentu sezónního zboží, plánujeme zahájit po Vánocích," uvedla.

V předchozích dvou letech měly předvánoční slevy úspěch. "Snížení cen textilu, konfekce a obuvi v řádu desítek procent motivovalo zákazníky k nákupům tohoto sortimentu, které řada lidí dříve odkládala až na výprodeje po Novém roce. Proto jsme se rozhodli výprodeje zopakovat i letos," uvedl Malý.

Předvánoční výprodej připravují i ostatní obchodníci. Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce, loni ale kvůli hospodářské krizi prosincové tržby maloobchodníků po několika růstových letech poprvé klesly meziročně o 1,9 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.