13. března 2015 13:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V českých obchodech se prodával pangasius s rakovinotvornými látkami

Pangasius, filé (Ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pangasius, filé (Ilustrační) | foto: Wikipedia

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) v pátek varovala před konzumací zmražených filet pangase z Vietnamu s obchodním názvem Frigo. Hluboce zmražené filety podle SVS obsahují nitrofurazon, který je považován za rakovinotvornou látku a v Evropské unii je zakázaný. Více než polovina zásilky byla dodána do řetězce Makro a několika dalším prodejcům.

Veterinární správa nařídila distributorovi, aby výrobky stáhnul z prodeje. „Nitrofurany patří do skupiny léků, které nesmí být používány u zvířat určených k produkci potravin včetně produktů akvakultury,“ uvedl tisový mluvčí SVS Petr Pejchal. Antibiotika, která se dříve používala při chovu hospodářských zvířat především proti bakteriálním střevním infekcím, jsou zakázána v celé EU. Existuje podezření, že jde o látky s rakovinotvorným účinkem.

Veterinární správa získala informace o nitrofurazonu v rybích filetech z Německa, které provedlo odběr a vyšetření vzorků při vstupu zásilky do Evropské unie. S dovozcem závadné potraviny bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého lze uložit pokutu až pět milionů korun. 

Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě nákupu. Nebezpečný je podle SVS výrobek Catfih, hluboce zmražené filety bez kůže, a obchodním názvem Frigo. Dováží se v kartonech po pěti kilogramech a má šarži LOT No. VN 197/4 /234 s daty minimální trvanlivosti 26. a 29. dubna 2016.

Lidovky.cz, ČTK