23. července 2014 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Číně zadrželi pět lidí, kteří měli fastfoodům dodávat prošlé maso

McDonald's v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McDonald's v Číně | foto: Shutterstock

ŠANGHAJ Šanghajská policie zadržela pět lidí v rámci vyšetřování čínské potravinářské společnosti Shanghai Husi Food. Ta čelí obvinění, že dodávala maso s prošlou lhůtou trvanlivosti řetězcům rychlého občerstvení, včetně firem McDonald's a KFC. Mezi zadrženými je i šéf společnosti Shanghai Husi Food, napsala agentura Reuters.

Čínský úřad pro kontrolu potravin podle agentury Nová Čína již dříve upozornil, že pravidla pro bezpečné nakládání s potravinami se u Shanghai Husi Food porušovala na úrovni celé firmy a nešlo jen o izolované praktiky jednotlivců.

ČTĚTE TAKÉ:

Shanghai Husi Food je divizí společnosti OSI Group sídlící ve Spojených státech. Úřad upozornil, že v Číně zabavil více než 1000 tun podezřelých masných produktů pocházejících z tohoto podniku. Společnost OSI uvedla, že je "zděšena" a že celou záležitost vyšetřuje.

Skandál se dotkl i Japonska

V úterý se skandál rozšířil na řetězce Burger King a Starbucks. Přenesl se i do Japonska, když McDonald's uvedl, že 20 procent masa pro kuřecí nugety prodávané v japonských provozovnách sítě dodávala právě Husi.

Šéf McDonald's Don Thompson v úterý podle agentury Reuters řekl, že jeho firma se cítí "trochu podvedena" výsledky auditu Husi Food, který dostala. Podobné audity provádějí pro velké řetězce specializované firmy, McDonald's ale název svého auditora neuvedl.

Thompson zdůraznil, že z šanghajské továrny Husi Food už jeho společnost nic neodebírá. Podobně se vyjádřily další řetězce, které se svým zákazníkům omluvily.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz