15. září 2014 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V čínském velkoměstě zavedli chodník pro uživatele mobilů

První chodník v Číně, který odděluje telefonující lidi od ostatních chodců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První chodník v Číně, který odděluje telefonující lidi od ostatních chodců. | foto: Reuters

ČCHUNG ČCHING V čínském velkoměstě Čchung-čchingu vymezili pruh chodníku pro lidi, kteří ani za chůze nedokážou odtrhnout oči od displeje mobilního telefonu. Napsal o tom dnes deník The Daily Telegraph.

Padesát metrů dlouhý chodník je rozdělen bílou čárou na dvě poloviny - pro běžné chodce a pro lidi závislé na moderních technologiích. Jeho začátek je signalizován modrou značkou s nápisem "první chodník pro uživatele mobilních telefonů v Číně".

Na dlažbě jsou pak bílou barvou namalovány šipky, které znázorňují směr chůze, a také upozornění, že chodci užívají mobil za pohybu "na vlastní nebezpečí".

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt se podle jeho autorů inspiroval pořadem televize National Geographic, která podobný chodník testovala v červenci ve Washingtonu v rámci výzkumu lidského chování.

Cílem projektu je prý především upozornit lidi, že je riskantní psát testové zprávy či vzkazy na sociální sítě, zatímco kráčejí po ulici.

"V naší ulici se pohybuje spousta seniorů a dětí a při používání mobilního telefonu za chůze může docházet k množství zbytečných kolizí," uvedla Nung Čcheng, představitelka společnosti, která danou oblast města se zábavní zónou spravuje.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz