30. ledna 2009 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V EU přibylo 309 tisíc lidí bez práce

Evropská unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie | foto: Reprofoto

BRUSEL Počet lidí bez práce v Evropské unii loni v prosinci proti listopadu stoupl o 309 tisíc. Míra nezaměstnanosti se v sedmadvacetičlenném bloku zvýšila o 0,1 procentního bodu na 7,4 procenta.

Proti prosinci předloňského roku narostlo v unii do loňského prosince množství nezaměstnaných o 1,665.000 lidí. Informoval o tom dnes Evropský statistický úřad (Eurostat).

V samotné eurozóně, tedy v unijních státech platících eurem, míra nezaměstnanosti v prosinci stoupla proti listopadu ze 7,9 procenta na osm procent. Počet lidí bez práce se těchto zemích ve stejném období zvýšil o 230.000.

Nejnižší míru nezaměstnanosti mělo v prosinci Nizozemsko s 2,7 procenta. Na opačném pólu naopak figurovalo Španělsko se 14,4 procenta.

V České republice sezonně upravená míra nezaměstnanosti v posledním měsíci loňského roku podle statistiky, kterou používá Eurostat, dosahovala 4,7 procenta. Na Slovensku to bylo 9,4 procenta, což představuje třetí nejvyšší číslo z celého bloku.

Podle českého ministerstva práce a sociálních věcí, které ale k výpočtu nezaměstnanosti používá jinou metodiku než Eurostat, míra nezaměstnanosti v loňském prosinci vzrostla na šest procent z listopadových 5,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!