Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v eurozóně láme rekordy. Bez práce je 12 lidí ze sta

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

BRUSEL Nezaměstnanost v zemích eurozóny stoupla letos v lednu na rekordních 11,9 procenta. Zvýšila se i v celé Evropské unii, kde je bez práce 10,8 procenta lidí. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat). V 17 zemích eurozóny byla v prosinci nezaměstnanost 11,8 procenta, když Eurostat v pátek zvýšil o 0,1 procentního bodu původní odhad 11,7 procenta. Podle zpřesněných údajů tak nezaměstnanost v eurozóně překonala dosavadní rekord už v prosinci a nyní znovu v lednu.

V celé unii se počet lidí bez práce zvýšil oproti prosincovým 10,7 na lednových 10,8 procenta. V lednu 2012 byla v eurozóně 10,8 procenta a v celé sedmadvacítce 10,1 procenta.

Nezaměstnanost není překvapivá
Eurostat odhaduje, že v lednu nemělo v EU práci 26,217 milionu lidí, z toho 18,998 milionu v eurozóně. Proti lednu loňského roku to je zvýšení o 1,909 milionu nezaměstnaných v eurozóně a 1,89 milionu v celé EU.

Vzhledem k tomu, že eurozóna setrvává v recesi, není nezaměstnanost podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nijak překvapivá.

"Bohužel se navíc zdá, že se do nezaměstnanosti nepromítá jen recese, ale že se zvyšuje také strukturální nezaměstnanost, což znamená dlouhodobý problém, který neodezní s návratem ekonomiky k růstu," upozornil. Palčivý je tento problém podle něj zejména v zemích na jihu Evropy. Na opačné straně jsou pak podle Marka země kolem Německa.

Nezaměstnanost

Nejnižší nezaměstnanost byla v Rakousku (4,9 procenta), v Německu a Lucembursku (po 5,3 procenta) a Nizozemsku (šest procent). V Řecku byla naopak nejvyšší s 27 procenty (údaj za listopad) a ve Španělsku 26,2 procenta.

Například ve Španělsku je situace podle ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše dlouhodobě společensky neúnosná především kvůli mladým lidem. V jejich případě nezaměstnanost ve Španělsku přesahuje 50 procent. "Pro domácí poptávku jsou tak vyhlídky na většině periferií neradostné a jedinou nadějí zůstává vývoz. Tomu se vcelku dobře daří ve Španělsku a v Irsku, ale na rychlý obrat na trhu práce to zatím nestačí," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ

Ovšem hranici, kde se míra nezaměstnanosti stane již neúnosnou, nelze podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška určit. "To ale neznamená, že by nezaměstnanost nebyla vážným problémem. Opakované demonstrace v Řecku či Španělsku, primárně namířené proti úsporným opatřením vlád, mají zřetelnou souvislost s tíživou situací na trhu práce," uvedl. Řešením je podle něj jen návrat ekonomik k růstu.

Přímé odhady nezaměstnanosti
Míra nezaměstnanosti v Česku se v lednu dostala na nejvyšší hodnotu od rozdělení federace v roce 1993. Podle původní metodiky, která poměřovala míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, totiž přesáhla deset procent. Podle nynější nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na celkovém obyvatelstvu, se zvýšila na osm procent.

Eurostat používá v případě Česka od tohoto měsíce vlastní přímé odhady nezaměstnanosti. Pro leden 2013 tento odhad činil sedm procent, čímž se Česká republika zařadila s Maltou na 6. až 7. místo mezi všemi státy Evropské unie.

Pro srovnání - míra nezaměstnanosti se v lednu překvapivě zvýšila také v USA, kde stoupla na 7,9 procenta z prosincových 7,8 procenta, a například i v Rusku, kde stoupla na šest procent z prosincových 5,3 procenta. V Japonsku míra nezaměstnanosti v lednu naopak klesla na 4,2 procenta z prosincových 4,3 procenta.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...