11. prosince 2009 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Iráku probíhá největší aukce světa, těžaři se poperou o 15 ropných polí

Ropné pole poblíž Bagdádu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropné pole poblíž Bagdádu (ilustrační foto) | foto: Reuters

BAGDÁD Ropné společnosti z celého světa se budou dnes a v sobotu ucházet o kontrakty na rozvoj 15 velkých iráckých ropných polí.

Kontrakt na rozvoj iráckého ropného pole Madžnún, největšího pole nabízeného v dnešní aukci, získalo před chvílí konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas. Jeho nabídka byla lepší než nabídka konkurenční skupiny složené z francouzského koncernu Total a čínské státní společnosti CNPC, oznámil irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání.

Madžnún obsahuje podle odhadů asi 13 miliard barelů ropy a je to jedno z největších známých a dosud nevyužívaných ropných polí na světě. Irák bude dnes a v sobotu nabízet na druhé poválečné aukci ropným firmám z celého světa dvacetileté kontrakty na celkem 15 polí, z toho dnes se má soutěžit o celkem tři pole.

Aukce se má zúčastnit na 45 firem ze západních zemí, Číny a Indie. Jde o jedni z dosud největších aukcí na světě a objem ropy v ní je srovnatelný s celými zásobami Libye.

Nabízených 15 polí zahrnuje téměř třetinu iráckých známých rezerv. Irák uspořádal první takovou aukci v poválečném období již v červnu, ta se však nepodařila, protože uchazeči odmítli finanční podmínky Bagdádu. Nynější aukce se uskuteční vzhledem k posledním útokům v metropoli za přísných bezpečnostních opatření.

Aukce je pro západní ropné koncerny jako Exxon Mobil, Shell nebo BP, ale i čínské a indické státní ropné podniky vzácnou příležitostí jak získat přístup k rozsáhlým a levným zásobám suroviny na Blízkém východě.

Irák na druhé straně zoufale potřebuje výrazně zvýšit příjmy z ropy, aby získal miliardy dolarů na rekonstrukci země i ropného sektoru po desetiletích válek, mezinárodních sanicí, sabotáží a zanedbávaných investic. Irák chce zvýšit kapacitu těžby ropy o miliony barelů denně ze současných asi 2,5 milionů barelů denně. Strategickým cílem země je stát se třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku.

Lidovky.cz, ČTK