6. července 2009 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Irsku stávkuje deset tisíc elektrikářů

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení. | foto: Lidové noviny

DUBLIN Tisíce elektrikářů po celém Irsku dnes začaly stávkovat, aby daly najevo nesouhlas s avizovaným snížením platů. K tomu se tamní zaměstnavatelé chystají kvůli dopadům hospodářské krize, která prudce snížila poptávku. Ke stávce se hodlá připojit také jeden z nejvýznamnějších odborových svazů v zemi. Dodávky elektřiny přerušeny nejsou.

Mzdy i platy v Irsku klesají řadě zaměstnanců na více úrovních. Firmy tak chtějí mírnit dopady krize a získat zpět konkurenční schopnost, o kterou přišly v letech prudkého rozmachu hospodářství.

Elektrikáři se teď se zaměstnavateli přou o zvýšení mezd v rozsahu asi 11 procent, na které prý mají právo za poslední roky. Kvalifikovaný elektrikář si v průměru vydělá 21,49 eura za hodinu (asi 556 Kč/hod). Zaměstnavatelé tvrdí, že přidat nemohou a naopak zvažují, že platy asi o deset procent sníží.

"Bude to mít značné dopady na celou zemi. Nejen na stavebnictví, na celou ekonomiku," uvedl podle agentury Reuters Eddie Keenan z Federace stavebních společností (CIF).

Stávka není časově omezena a účastní se jí asi 10.500 elektrikářů. Od loňska, kdy se irská ekonomika po letech silného růstu ocitla v recesi, je to v odvětví první protest takového rozsahu. Demonstruje se přitom v mnoha závodech, letištěm v Dublinu počínaje a výrobcem čipů Intel konče.

"S tím, co nám nabízejí, nemůže nikdo vyjít," poznamenal jeden z demonstrantů Pat Mooney, který teď provádí práce na stadionu Lansdowne Road Stadium v Dublinu, který se rekonstruuje. "Naši členové jsou odhodlání se s tím vypořádat, jinak můžeme klidně hodit vercajk do řeky," dodal.

Elektrikáře podporuje odborová organizace SIPTU. Ta patří k největším v Irsku a sdružuje asi 200.000 členů. Předseda SIPTU Jack O'Connor řekl, že pokud si stávkující řeknou o podporu odborářů, svaz o ní bude hlasovat. Prý jsou ale připraveni se ke stávce připojit.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…