22. ledna 2014 21:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V JAR našli modrý diamant o velikosti žaludu. Cena? Miliony liber

V JAR našli vzácný modrý diamant. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V JAR našli vzácný modrý diamant. | foto: Reuters

Dělníci v jihoafrickém diamantovém dole Cullinan našli skvostný diamant. Ten se pyšní vzácnou modrou barvou. Jeho cena se může podle odhadů vyšplhat až na desítky milionů liber.

Diamant o velikosti žaludu, jehož barva patří k nejvzácnějším a nejvyhledávanějším na světě, byl objeven v podzemí cullinanského dolu, který se nachází asi čtyřicet kilometrů od Pretórie, hlavního města Jihoafrické republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nalezený diamant je zřejmě nejvzácnější - z modrých diamantů - který byl kdy nalezen," řekl britskému serveru telegraph.co.uk Johan Dippenaar, šéf společnosti Petra Diamonds, která důl vlastní už skoro šest let.

Důl Cullinan je mezi znalci drahých kamenů vyhlášený, právě v jeho útrobách byl v roce 1905 nalezen dosud největší diamant na světě, který měl 3,106 karátů a vážil přes půl kila. Cullinanský diamant byl později rozříznut na dvě části: První africkou hvězdu a Druhou africkou hvězdu. Oba kusy zdobí britské královské klenoty.

Nově nalezený diamant není první drahý kámen modré barvy, který byl v dole v poslední době objeven. Loni tamní dělníci našli více než 25karátový modrý diamant, který byl prodán za téměř sedmnáct milionů dolarů. Čerstvě nalezený diamant bude mít jistě větší cenu, má totiž skoro třicet karátů (přesně 29,6).

"Kámen má mimořádnou, svěží modrou barvu zvláštní intenzity, barevného tónu a jasu, má potenciál stát se vzácným vybroušeným klenotem velké ceny a důležitosti," uvedlo vedení společnosti, která sídlí v Londýně.

Leona Šlajchrtová, jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz