13. června 2014 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V JAR našli vzácný modrý diamant. Je zřejmě nejcennější na světě

Největší diamant na světě objevili v Jihoafrické republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší diamant na světě objevili v Jihoafrické republice. | foto: Reprofoto

LONDÝN Společnost Petra Diamonds našla v jihoafrickém diamantovém dole Cullinan vzácný modrý diamant o váze 122,52 karátu. Podle analytiků by to mohl být nejcennější nebroušeným diamant, jaký byl kdy nalezen. Tento rok jde již o druhý významný nález. Tím předchozím byl taktéž modrý diamant, který vážil 29,6 karátu. Firma jej před několika měsíci prodala za více než 25 milionů dolarů, v přepočtu téměř 507 milionu korun.

Hodnotu nejnovějšího nálezu mají nyní určit experti. Společnost pak bude hledat optimální cestu, jak vzácný nález umístit na trh. "Jedinečnost modrého diamantu této velikosti z něj činí opravdu významný nález," uvedla společnost Petra Diamonds.

Analytik Martin Potts ze společnosti finnCap řekl, že nejvyšší cena za nevybroušený diamant byla dosud zaplacena v únoru 2010. Činila 35,3 milionu dolarů (716 milionů korun) a bylo to za bílý kámen s 507 karáty. I ten pocházel ze slavného diamantového dolu Cullinan.

ČTĚTE TAKÉ:

"Domníváme se, že tento kámen by rekord mohl překonal," řekl Potts o nově nalezeném nerostu, jehož modré zabarvení způsobují stopové příměsi boru.

Modré diamanty jsou nejvzácnější hned za červenými a jihoafrický důl Cullinan je jejich hlavním nalezištěm na světě. Z dolu nedaleko Pretorie pochází také největší hrubý diamant světa - Cullinan, který se našel v roce 1905. Váha původního kamene byla 3106 karátů. Po opracování byl rozdělen na několik menších kamenů, které nyní zdobí anglické korunovační klenoty.

Společnost Petra Diamonds slavný důl získala v roce 2008. Akcie firmy po oznámení nálezu vzrostly o téměř sedm procent, a dostaly se tak na roční maximum.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz