29. ledna 2011 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Káhiře bude v neděli zavřená burza. Ani banky nebudou v provozu

Národní egyptská banka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní egyptská banka - ilustrační foto |

KÁHIRA Burza cenných papírů v Káhiře bude v neděli uzavřena a v provozu nebudou ani banky. Oznámil to dnes egyptský regulátor finančního trhu. Egypt se zmítá ve vlně protivládních demonstrací za odstoupení prezidenta Husního Mubaraka.

Nepokoje si zatím vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Od úterý, kdy protesty vypukly, burza oslabila o více než 17 procent.
"Všechny účty jsou v bezpečí, je zde i likvidita," řekl na dotaz agentury Reuters viceguvernér centrální banky Híšám Ramez. "Likvidní jsou i banky a v bezpečí jsou rovněž klientské účty. Všechno je v pořádku, nemáme žádný problém," ujišťoval činitel. Banky budou prý uzavřené zatím z preventivních důvodů.

V Egyptě, stejně jako ve většině arabských zemí, začíná týden v neděli a končí ve čtvrtek. Volnými dny je pátek a sobota.

Centrální banka připustila, že kvůli nepokojům by z Egypta mohl začít odtékat zahraniční kapitál, pokud se tak ale stane, bude to podle ní pouze přechodná záležitost a bude se to týkat převážně takzvaných horkých peněz, tedy spekulativního kapitálu. Centrální banka má ale prý dostatečně vysoké rezervy.

"My jsme připraveni, máme vysoké rezervy," poznamenal Ramez. Egypt měl v devizových rezervách na konci prosince zhruba 36 miliard dolarů (kolem 636 miliard Kč). Centrální banka podle něj od začátku nepokojů nebyla nucena k žádným intervencím na měnovém trhu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!