14. prosince 2018 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Kalifornii chtějí zdanit SMS zprávy. Vybrané peníze mají sloužit chudším a znevýhodněným lidem

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

SACRAMENTO/PRAHA Kalifornští regulátoři by rádi zdanili textové zprávy, vybranými penězi chtějí přispět na programy pro znevýhodněné občany. To se ale nelíbí telefonním operátorům, kteří záměr označují za nečistou hru vůči zákazníkům. Ve výsledku by totiž zdanění znamenalo zdražení SMS zpráv pro jejich klienty.

Nová daň, kterou navrhla Komise pro veřejné služby v Kalifornii (CPUC), by neměla být daň za jednotlivé sms zprávy, ale jednalo by se o měsíční poplatek při vyúčtování od operátora. Stejný princip už v Kalifornii funguje u telefonních hovorů, za které zákazníci platí daň již delší dobu.

Peníze vybrané za SMS zpráv by měly sloužit k financování různých programů pro znevýhodněné Kaliforňany. Například by díky daním dotovali telefonní služby chudším obyvatelům nebo zařízení pro hluché a špatně slyšící lidi.

O konečném výsledku, zda daň z SMS zpráv opravdu začne platit, se rozhodne 10. ledna. Už nyní ale tento návrh čelí kritice od operátorů, jako jsou Sprint, AT&T Mobility a T-Mobile. Někteří experti ale naopak poukazují na to, že  příchod daně může zamezit spamu skrze SMS zprávy, stejně jako v Indii nebo Číně.

pkPatrik Kozlík

Najdete na Lidovky.cz