Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Kladrubech se konečně pracuje. Hledá se recept na zelenou fasádu

Rekonstrukce hřebčínu v Kladrubech nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce hřebčínu v Kladrubech nad Labem. | foto: ČTK

KLADRUBY NAD LABEM Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem prodělává nákladnou rekonstrukci. Přes potíže s tendrem, který vyšetřuje policie začaly stavební práce zhruba před dvěma týdny a v objektech již hlučí sbíječky i bagry. Po dokončení oprav, které by měly trvat do konce letošního roku, se hřebčínu vrátí jeho klasicistní vzhled, a to včetně zelené fasády.

"Chceme hřebčín navrátit do jeho původní podoby. Po poslední velké rekonstrukci v 19. století se hřebčín přestavěl v klasicistním stylu," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Původní koňskou oboru nechal císař Rudolf II povýšit na císařský dvorní hřebčín v roce 1579. Postupně pak v Kladrubech přibývaly nové objekty. Jejich barokní vzhled se dochoval pouze na hřbitovní kapli. Zbylé památky jsou v klasicistní přestavbě. Památkově chráněné objekty mají v současnosti žlutou barvu.

"V 80. letech se hřebčín vrátil k barokním barvám fasád, kdy se používaly teplé barvy - žlutá nebo růžová. Podle císařského výnosu ale byly všechny hřebčíny zelené. Pojedeme do muzea ve Vídni zjišťovat původní receptury barev. Dělají se i rozbory fasád v místech, kde se dochovala původní barva," řekl koordinátorka projektu Lenka Dudová.

První letošní hříbě kladrubského hřebčína se narodilo 5. února večer v Selmicích na Pardubicku.

První letošní hříbě kladrubského hřebčína se narodilo 5. února večer v Selmicích na Pardubicku.

V hřebčíně se opravuje 17 budov a dalších pět volných prostranství nebo sousoší. Jde o stáje, zámek, kostel, kapli, hájovnu, vodárenskou věž a kočárovnu v Kladrubech, hříbárnu Františkov v Selmicích a stáje Josefov. Na stavbě v současnosti pracuje okolo 70 dělníků a v příštích týdnech a měsících jich bude až 250.

Vyšetřování korupce

Hřebčín měl v minulosti s vypsáním výběrového řízení problémy a podařilo se mu zahájit stavební práce až napotřetí. První tendr vykazoval chyby a zrušen byl hned na začátku. Druhé výběrové řízení vyšetřuje policie, která loni v květnu obvinila devět lidí, většinou manažery stavebních firem.

Vyšetřování podle státního zástupce Vrchního zastupitelství v Praze Adama Borguly trvá. "Uvedené obviněné osoby jsou důvodně podezřelé ze spáchání skutků, které jsou policejním orgánem kvalifikovány jako zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uvedl Borgula.

"Ještě se dodělávají restaurátorské průzkumy na zámku. Dělají se hrubé stavební práce. Vybourávají se nepůvodní příčky, podlahy, demontuje se ustajovací technologie. Na hříbárně ve Františkově se sundává střešní krytina a krovy," popsal postup prací ředitel Machek.

Nové prohlídkové trasy

Hřebčínu se v minulosti nikdy nepodařilo zahájit generální opravu, vždy šlo jen o dílčí přestavby. Za 300 milionů korun z evropských dotací bude opravena čtvrtina až třetina jeho nemovitého majetku. V projektu jsou zařazené stavby, které jsou nejvíc v havarijním stavu. Po dokončení rozsáhlé rekonstrukce se hřebčín ještě víc otevře laické i odborné veřejnosti.

"Náš projekt je zaměřený na kulturní a vzdělávací aktivity. Výsledkem budou programy nazvané diskuzní fórum krajiny a studium starokladrubského koně," řekla Dudová.

V praxi to znamená, že pro návštěvníky hřebčína vzniknou nové prohlídkové trasy, konat se budou ceremonie, předvádění výcviků koní, výuka jízdy na koních a ve spřežení. Hřebčín bude pořádat semináře, konference, workshopy s tématy vlivu chovu koní na utváření krajiny.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...