5. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Kopřivnici vzniká kopie unikátního Dymaxionu – klenotu aerodynamiky

Kopřivnická firma vyrábí kopii unikátního vozu Dymaxion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kopřivnická firma vyrábí kopii unikátního vozu Dymaxion. | foto: Reprofoto

KOPŘIVNICE Renovátorská firma Ecorra vyrábí v Kopřivnici na Novojičínsku pro Lane Motor Museum v americkém městě Nashvill kopii unikátního automobilu Dymaxion, jehož se v roce 1933 vyrobily pouhé tři kusy.

Autorem vozu se dvěma koly vpředu a jedním vzadu byl americký architekt Buckminster Fuller. "Nešlo o technicky dokonalý vůz s novinkami v kvalitě ovládání či špičkovými jízdními vlastnostmi - výsledkem architektovy práce byl aerodynamický vůz s naprosto čistými liniemi," uvedl mluvčí firmy Baďura. Do sériové výroby se vůz nedostal. Při zkouškách totiž zahynuli řidič a investor.

Kopřivničtí renovátoři jsou zhruba v půlce projektu. Z USA dostali rám vozidla s motorem a dalším příslušenstvím, dřevěnou konstrukci vytvořil Mirko Hrazdíra z Lelekovic u Brna, který s Ecorrou spolupracoval už dříve. "Byla to nádherná práce, musel jsem využít řadu vlastních řešení na neobvyklý tvar konstrukce, která má nahoře jakési žebroví," řekl Hrazdíra.

Rám vozidla i dřevěná konstrukce jsou už pohromadě. Pracovníci Ecorry nyní vyrobí plechovou karosérii, vůz celkově sladí a zprovozní ho. "Naštěstí máme u tohoto projektu k dispozici kvalitní dokumentaci, takže vyrábíme skutečně naprosto přesnou kopii originálu," uvedl majitel Ecorry Vítězslav Hinner.

Pro nashvillské muzeum, které shromažďuje vozidla s neobvyklými konstrukcemi, kuriozity a jinak zajímavá auta, už kopřivničtí renovátoři připravovali sněžné sáně Tatra a vozidla Helica poháněná vrtulí.

Lidovky.cz, ČTK