5. dubna 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V kuřecím z Polska byly zakázané látky. Lidé kupovali místo masa vodu

Kuřecí řízky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí řízky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HOLEŠOV V kuřecím mase z Polska prodávaném v obchodě na Kroměřížsku byly zakázané látky zadržující vodu. Zákazníci tak byli klamáni, protože místo masa kupovali vodu. Na případ upozornila Státní veterinární správa.

Veterináři prověří vzorky masa od stejného dovozce odebrané v dalších obchodech.

„V kuřecím mase z Polska, prodávaném na českém trhu obchodní společností z Holešova ve Zlínském kraji, se nacházely nepovolené polyfosfáty, které zadržují v mase vodu,“ sdělil mluvčí správy Petr Pejchal.

Podle zákona přitom kuřecí maso nesmí obsahovat žádné přidané množství těchto látek.

Polyfosfáty byly v kuřecích čtvrtkách od polské firmy Inter-Natural. „Maso tak obsahovalo méně bílkoviny a více vody, než povolují předpisy, což lze označit jako klamání spotřebitele,“ doplnil Pejchal. Prodejci hrozí ve správním řízení za porušení veterinárního zákona pokuta až milion korun.

Zásilka vážící 150 kilogramů už byla podle veterinární správy celá prodána a je po datu použitelnosti. „Nelze však vyloučit, že maso někteří lidé mohou mít doma zamražené. Platí, že zákazníci mohou toto zboží vrátit v místě prodeje,“ uvedl mluvčí.

Lékaři veterinární správy prověří ještě dva vzorky kuřecího masa od stejného polského dovozce z dalších dvou obchodů ve Zlínském kraji.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.