21. března 2010 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Lehman Brothers věděli o nesrovnalostech měsíce před kolapsem

Lehman Brothers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lehman Brothers | foto: Reprofoto

CHICAGO Bývalý manažer banky Lehman Brothers Matthew Lee varoval několik měsíců před jejím kolapsem, že nejvyšší vedení ústavu možná klame investory a regulátory o hodnotě firemních aktiv.

Napsal to v sobotu list Wall Street Journal. Lee poslal dopis tehdejší finanční ředitelce Lehman Brothers Erin Callanové o tom, že má skupina v bilanci nepodložené desítky miliard dolarů, které můžou a nemusejí být špatnými aktivy. Dopis dostal i tehdejší ředitel rizik Chris O'Meara a další manažeři.

Lee, který podléhal nejvyššímu finančnímu kontrolorovi globální skupiny, v dopise vypíchl účetní nesrovnalosti v bombajské pobočce firmy. Zmínil se o tom, že nesprávné údaje ve výkazech odporují etickému kodexu skupiny a několik dní na to byl propuštěn.

Dopis napsal Lee v květnu 2008 a Lehman Brothers v září téhož roku požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Její kolaps pak zamíchal celým finančním sektorem, nejen v USA.

Podobně jako Lee si v té době ale stěžovali i investoři a analytici.

Například David Einhorn z Greenlight Capital zpochybnil, proč banka účetně navýšila hodnotu elektrárny v Bombaji.

Lee dostal po propuštění odstupné s dohodou, že proti firmě nesmí podat stížnost ani podklady jako tajný informátor. Části Leeova dopisu se ale v březnu objevily v dokumentu o 2200 stránkách od soudního vyšetřovatele, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz