13. ledna 2010 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V listopadu Češi moc neutráceli, obchodníkům opět klesly tržby

Nákup v taškách (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup v taškách (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Celkové maloobchodní tržby loni v listopadu meziročně klesly o 4,9 procenta. Pokles se tak proti říjnu prohloubil, v říjnu byly maloobchodní tržby meziročně o 4,7 procenta nižší. Listopadový pokles tržeb ovlivnil stejně jako v říjnu zejména propad prodeje motorových vozidel a nepotravinářského zboží, oznámil dnes Český statistický úřad.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny byly tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v listopadu meziročně nižší o 6,1 procenta a po očištění pouze o pracovní dny dokonce o 6,7 procenta, protože loňský listopad měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc v roce 2008. Meziměsíčně se tržby obchodníků reálně snížily o 2,9 procenta, což bylo nejvíce od března 2008.

Poptávka je stále slabá
Podle analytiků tak výrazný pokles tržeb nečekal ani největší pesimista na trhu. "Dnešní data tak potvrdila, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá a pravděpodobně tomu bude i nadále. Spotřebitelé jsou díky ekonomické recesi (která se projevuje v růstu nezaměstnanosti a v nižším růstu reálných mezd) ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu," komentoval čísla Miroslav Frayer z Komerční banky.

Domácnosti podle něj kvůli hospodářské recesi omezují své výdaje a utrácejí spíše jen za nezbytné statky a nákupy luxusnějších výrobků a služeb odkládají do budoucnosti. Za celý loňský rok očekává pokles maloobchodních tržeb okolo pěti procent.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v listopadu sezónně očištěné tržby v maloobchodě v zemích sedmadvacítky snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 2,1 procenta.

Nejvíce se tržby snížily v Lotyšsku (o 30,2 procenta), v Litvě (o 27,8 procenta) a v Estonsku (o 21,2 procenta). Nejrychleji rostly v Polsku (o 4,6 procenta) a v Belgii (o 3,7 procenta), beze změny zůstaly ve Finsku.

ČTK