5. prosince 2018 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V listopadu ubylo firemních bankrotů, podnikatelé osobně ale bankrotovali více

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha V listopadu bylo vyhlášeno 57 bankrotů obchodních společností, o devět méně než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 486 bankrotů podnikatelů, což bylo o 49 více než v předchozím měsíci a zároveň po květnu druhý nejvyšší počet v tomto roce. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou ve středu firma poskytla ČTK.

„Již teď je zřejmé, že počet vyhlášených bankrotů obchodních společností bude letos vůbec nejnižší od roku 2008, kdy vstoupil v účinnost stávající insolvenční zákon. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů potom bude nejnižší od roku 2013,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V listopadu bylo podáno 101 návrhů na bankrot obchodních společností, o 12 více než v říjnu. Podáno bylo také 505 návrhů na bankrot podnikatelů, což bylo o 32 méně než v předchozím měsíci.

Nejvíce bankrotů firem vyhlášeno v obchodu (16 bankrotů), dále v průmyslu (11) a ve stavebnictví (osm). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno naopak v ubytování a stravování (jeden bankrot), v dopravě a skladování a také v zemědělství a dobývání (po dvou bankrotech).

V listopadu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (21 bankrotů), v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (shodně šest bankrotů). Žádný bankrot firmy nebyl vyhlášen na Zlínsku.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (62 bankrotů), v Ústeckém kraji (52) a ve Středočeském kraji (49). Nejméně bankrotů bylo naopak vyhlášeno v Karlovarském kraji (12 bankrotů), v kraji Vysočina (14) a ve Zlínském kraji (16).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz