Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Madrid a Lisabon zaplavily davy lidí, protestovaly proti škrtům

Během demonstrací proti vládním škrtům v Madridu se střetli demonstranti s policisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během demonstrací proti vládním škrtům v Madridu se střetli demonstranti s policisty. | foto: ČTK

MADRID Desetitisíce Španělů a Portugalců vyšly v sobotu do ulic ve svých metropolích, aby protestovaly proti úsporným opatřením svých vlád a tvrdým dopadům ekonomické krize na svoje životy.

V Madridu nespokojení obyvatelé demonstrovali již potřetí tento týden a před parlamentem vyjádřili rozhořčení nad zvyšováním daní, nad snižováním vládních výdajů a nad nejvyšší nezaměstnaností mezi 17 zeměmi eurozóny. Ta už ve Španělsku postihuje téměř 25 procent aktivního obyvatelstva.

Davy rozhořčených lidí křičely "Vyhoďte je, vyhoďte je" s poukazem na konzervativní vládu premiéra Mariana Rajoye. Jeho kabinet v pátek předložil návrh rozpočtu na příští rok, který předpokládá snížení celkových výdajů o 40 miliard eur, zmrazení mezd zaměstnanců státního sektoru a snížení výdajů na nezaměstnané.

Nedostatek pracovních míst

Čtyřiadvacetiletý demonstrant Pablo Rodríguez, který studuje zemědělství v Dánsku, vyjádřil pochyby, zda bude moci uplatnit svoje vzdělání ve Španělsku. "Rád bych pracoval tady, ale nic tu pro mě není. Pravděpodobně si najdu zaměstnání v zahraničí a zůstanu tam. Než se ekonomika zlepší, už bude pozdě. Budu usazen někde jinde i s rodinou," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Nezaměstnaná Nuria Camachová, která pracovala ve farmaceutickém průmyslu v Madridu, chodí na každou demonstraci. "Od té doby, co přišla tato vláda, jsou jen škrty - ve zdravotnictví, ve školství...," řekla. "Je třeba jít každý den do ulic, věřím, že vláda může udělat krok zpět," dodala.

Nesouhlas Portugalců

Proti úsporným opatřením své vlády protestovaly na výzvu hlavního odborového svazu i tisíce Portugalců, kteří vystupňovali svůj nesouhlas s dalšími plánovaným škrty a se zvýšením daní, které chce vláda začlenit do návrhu rozpočtu na příští rok.

Vláda tváří v tvář ostré kritice odborů, opozice i podnikatelů ustoupila od zvýšení odvodů na sociální zabezpečení, ale nyní se snaží najít alternativní opatření do rozpočtu pro příští rok, aby zajistila splnění rozpočtových cílů stanovených pro získání záchranného úvěru 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč) od trojice mezinárodních věřitelů Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu (MMF)a Evropské centrální banky.

Demonstranti pochodovali Lisabonem s transparenty Trojko jdi k čertu, chceme zpět svoje životy.

"Před rokem nám premiér říkal, že řešení našich problémů je v dohodě s trojkou," řekl šéf odborů Armenio Carlos demonstrantům na hlavním náměstí metropole. "Ale tento film jsme už viděli v Řecku, to je bezvýchodná cesta, tlačí nás do propasti." Podle Carlose byla sobotní demonstrace jedním z největších protestů zorganizovaných největší portugalskou odborovou centrálou za poslední roky.

Nezaměstnanost v Portugalsku dosahuje rekordní výše 15 procent v roce, kdy země zažívá nejhorší recesi od 70. let. Očekává se, že ekonomika letos klesne o tři procenta.

Rozhořčení Portugalců zřejmě ještě vzroste, protože se očekává, že recese se příští rok ještě prohloubí. Nic nenaznačuje tomu, že by se díky půjčce zvýšil ekonomický růst.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...