Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V masových kuličkách IKEA v Česku byla konina, odhalila kontrola

Švédské masové kuličky řetězce IKEA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédské masové kuličky řetězce IKEA. | foto: Reprofoto

PRAHA Výsledky testů v Česku potvrdily přítomnost koňského masa v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Počet případů odhalené koniny v Česku tak vzrostl na čtyři.

Oba výrobky byly zadrženy před propuštěním do prodeje. Řetězec IKEA podle agentury Reuters zastavil prodej masových kuliček v několika evropských zemích.

Do Česka bylo zároveň možná dovezeno blíže neuvedené množství koňského masa z Irska, které bylo označeno jako hovězí. Případ na základě avíza od irských dozorových úřadů aktuálně prověřují veterinární inspektoři ve Zlínském kraji, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy maso podle průvodních dokumentů směřovalo do společnosti Kovář plus s.r.o. v Kunovicích. "Podle varování, které jsme obdrželi, maso bylo označené jako hovězí, ale ve skutečnosti se jednalo o čistou koňskou svalovinu," uvedl Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj byla přítomnost koňské DNA potvrzena u dvoukilogramových balení výrobku Hovězí Burger předsmažený s datem výroby 21.12. 2012, šarže L551201, výrobce PL 084001 VVE.

Manažer prodeje a jakosti kunovické společnosti Kovář plus Jan Váňa odmítl, že by firma koninu kupovala a poté vydávala za hovězí maso úmyslně.

Společnost prý s irským dodavatelem spolupracuje minimálně dva roky. Pokud by se podezření potvrdilo a místo hovězího masa byla na Slovácko skutečně dodána za hovězí označená konina, jednalo by se podle manažera kunovické firmy o podvod, který by tuzemského dovozce poškodil.

Koňské maso obsahovaly také Kuličky z hovězího a vepřového masa balené po jednom kilogramu s datem maximální trvanlivosti 22.1.2014, které byly vyrobeny ve Švédsku pro Ikea food, číslo výrobce SE 237 EG.

"Na základě vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci a potvrzení ve Státním veterinárním ústavu v Praze nahlašuje Státní veterinární správa výsledky tohoto zjištění do systému rychlého varování RASFF pro ostatní členské státy EU," uvedl Duben.

IKEA kuličky stahuje

Mluvčí švédského výrobce nábytku IKEA Ylva Magnussonová agentuře Reuters řekla, že IKEA zastavila prodej šarže mražených masových kuliček, u které české úřady objevily stopy koňského masa.

"Zastavili jsme prodej této určité šarže masových kuliček na všech trzích, kde mohly být prodávané," řekla Magnussonová. Podle ní tato šarže byla vyrobena ve Švédsku firmou Familjen Dafgard a prodávala se ve 13 různých evropských zemích.

Švédské masové kuličky od řetězce IKEA.

Švédské masové kuličky od řetězce IKEA.

IKEA se rovněž podle mluvčí rozhodla ve Švédsku zastavit prodej veškerých masových kuliček, bez ohledu na to, zda mají stejnou šarži, jako kuličky testované v České republice.

"Daná šarže výrobku byla proaktivně z preventivních důvodů již v pátek stažena z nabídky oddělení švédských specialit v našich prodejnách," uvedl mluvčí české pobočky IKEA Petr Chadraba. Prodej jiných šarží výrobku však firma v Česku podle něj nezastavila.

ČTĚTE TAKÉ:

Masové kuličky se stejnou šarží prodávaly také v Británii, Portugalsku, Nizozemsku a Belgii. Mluvčí italské divize agentuře Reuters řekl, že v Itálii pozastavila IKEA prodej masových kuliček vyrobených dodavatelem Familjen Dafgard a hodlá zkontrolovat, zda obsahují koňské maso.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy, minulý týden i v Česku.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...