13. dubna 2011 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Milevsku vyrobili obří ventilátor na simulaci klimatu

Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel (ilustrační) |

MILEVSKO Milevská společnost ZVVZ Machinery dodala obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel kanadské Oshawské univerzity.

Toto zkušební a výzkumné zařízení za zhruba 100 milionů amerických dolarů (zhruba 1,7 miliardy korun) bylo spuštěno v březnu, ventilátor je jeho součástí. O zakázce za zhruba 33 milionů korun informoval mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel

Ventilátor v tunelu vytváří rychlost větru až 240 kilometrů za hodinu.
Průměr jeho oběžného kola je 4,85 metru, zařízení je dlouhé téměř 22 metrů, spolu s motorem váží kolem 70 tun.

"Momentálně kanadská strana provádí poslední stavební úpravy a
technologické dokončovací práce. V dubnu by mělo začít testování
ventilátoru a protokolární předání zákazníkovi," uvedl generální ředitel ZVVZ Machinery Lukáš Vlašaný. Na dodávce ventilátoru pracovali zhruba čtyři roky.

Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel

Pro ZVVZ Machinery to byl už druhý podobný kontrakt. Prvním byla dodávka obřího ventilátoru pro aerodynamický zkušební tunel německé automobilky Audi v roce 2007. 

ZVVZ Machinery výrábí a dodává průmyslové ventilátory a rozvody vzduchu. Je jednou ze šesti firem holdingu ZVVZ Group, jehož firmy dodávají zařízení na čištění vzduchu, odprašování a filtraci pevných látek do elektráren, hutí, cementáren, dolů nebo silničních tunelů.

Lidovky.cz, ČTK