15. dubna 2015 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V mladoboleslavské Škodovce se stávkuje. Odboráři chtějí vyšší mzdy

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | foto: MAFRA – Radek Kalhous

MLADÁ BOLESLAV Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrují tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy. Odbory se stále s firmou nedohodly na růstu mezd, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března. Škoda odborům při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců.

Odboráři nyní požadují nárůst o pět procent. Protestní shromáždění se koná také v závodech v Kvasinách a Vrchlabí.

Protestující z ranní i odpolední směny pracovali o hodinu méně. Zaměstnanci z noční směny, kteří chtějí stávku podpořit, skončí ve čtvrtek ráno o hodinu dříve. Podle místopředsedy odborů Škody Josefa Zmrhala není tolik podstatné, kolik lidí se zúčastnilo protestu, ale kolik zaměstnanců bude pracovat o hodinu méně. „Důležité je to, že nás lidi podpoří tím, že tu hodinu minus budou mít a my potom ve statistice uvidíme, kolik nás procentuálně podpořilo lidí. Podle meetingu se nedá odhadovat, jestli to bylo úspěšné nebo ne,“ řekl ČTK.

Podle mluvčí Škody Jany Bahníkové firma stávku respektuje. „Zaměstnanci mají právo vyjádřit svůj názor ve formě, kterou sami zvolí a společnost Škoda Auto toto jejich právo plně respektuje,“ řekla ČTK.

Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích ve Škodě je kolem 34.000 korun, což je o 6800 více než průměrná mzda v zemi. Kvůli stávce musí dopravu ve městě třídě řídit policie, na hodinu je uzavřená třída Václava Klementa mezi ulicemi U Stadionu a Jana Palacha.

Odbory Kovo ze Škody Auto v pondělí informovaly o tom, že vedení automobilky hrozí zaměstnancům za účast na demonstraci postihem. Vedení firmy to ale popřelo.

Škodovka zvýšila zisk

Odbory už s automobilkou dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25.000 korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci tak zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60.000 korun.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy na růstu mezd nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března.

Lidovky.cz, ČTK