11. února 2018 17:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smogová regulace v Moravskoslezském kraji již neplatí. Smog ale nezmizel

Smog (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog (ilustrační snímek). | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Meteorologové odvolali smogovou regulaci, která platila pro Třinecko. Smogová situace platí dál, firmy už ale nemusejí dodržovat některá opatření. Regulace byla zrušena už dříve i pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. I tam ale smogová situace dál trvá.

Čistota ovzduší se zlepšila oproti sobotě v celém kraji. Povolený limit pro polétavý prach 50 mikrogramů na metr krychlový je ale překročen téměř na všech měřicích stanicích. Nejhorší situace je v Třinci, kde čtyřiadvacetihodinové koncentrace odpoledne dosáhly 172 mikrogramů. Podle meteorologů by se situace mohla dál zlepšovat.

Limity nepřekračuje jen Ostrava-Vratimov

Limity nejsou překročeny jen v Ostravě-Vratimově. Tam stanice v neděli naměřila čtyřiadvacetihodinové koncentrace 20 mikrogramů na metr krychlový. Naopak na třech místech denní koncentrace dosahovaly či dokonce přesahovaly 150 mikrogramů.

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Už od čtvrtka platí v Moravskoslezském kraji smogová situace. Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech, a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?