26. listopadu 2013 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Německu a Francii vzniknou první islámské banky. Šaría zakazuje úroky

Věřící uvnitř nové mešity.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věřící uvnitř nové mešity. | foto: Reuters

DUBAJ Skupina soukromých investorů z oblasti Perského zálivu hodlá založit první plnohodnotnou islámskou banku se sídlem v eurozóně. Podle společnosti Excellencia Investment Management investoři plánují v posledním čtvrtletí příštího roku zřídit banku s názvem Eurisbank v Lucembursku.

Banka s počátečním kapitálem 60 milionů eur (1,6 miliardy korun) by měla poskytovat služby pro drobné klienty i podniky. Pobočky mají být ve Francii, Německu, Belgii a Nizozemsku.

Zakladatelé banky, mezi které patří mimo jiné královská rodina ze Spojených arabských emirátů, hodlají v lednu požádat o licenci a očekávají, že do dubna získají souhlas regulačních úřadů.

Islámské bankovnictví, které zakazuje platby úroků a čistě peněžní spekulace, se v Evropě rozvíjí pouze pomalu. Lucembursko se však podle agentury Reuters úspěšně prosazuje jako centrum pro obchodování s islámskými dluhopisy.

Po příchodu světové finanční krize se některé evropské vlády začaly o islámské bankovnictví více zajímat, a to zčásti proto, že by mohlo představovat cestu k přilákání finančních prostředků z oblasti Perského zálivu a zemí jihovýchodní Asie.

Lidovky.cz, ČTK