23. září 2013 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Německu se čeká vznik velké koalice. Podle ekonomů pomůže s krizí

Kancléřka Merkelová a její tým po vyhlášení výsledku voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Merkelová a její tým po vyhlášení výsledku voleb. | foto: Reuters

PRAHA Ekonomové i politici očekávají, že nejpravděpodobnějším výsledkem německých voleb bude vznik velké koalice CDS/CSU a SPD. Pro Českou republiku to podle ekonomů znamená pokračování německé hospodářské politiky, a tím i šance na brzký konec dluhové a hospodářské krize.

"Volby v Německu dopadly podle jednoho z předpokládaných scénářů. Znamenají pravděpodobnou kontinuitu Německa v evropských záležitostech, zejména pokračování jeho vůdčí role při řešení dluhové krize," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Kontinuita německé politiky je tedy podle něj pro ČR dobrou zprávou, protože zvyšuje šance na vybřednutí Evropy z dluhové krize a zlepšení její ekonomické kondice. "Pokud jde o českou ekonomiku, přímé dopady výsledků voleb nepředpokládám. V širším kontextu ale pomůže české ekonomice cokoliv, co pomůže eurozóně jako celku," dodal.

ČTĚTE TAKÉ

Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil, že SPD si bude chtít vydobýt některé ústupky v domácí hospodářské politice. "Poslední dohoda nad velkou koalicí se dávala dohromady skoro 40 dní. V takovém případě by vláda začala fungovat až v průběhu listopadu. To by zpětně zase nebylo nic příjemného pro řadu akutních evropských ekonomických problémů čekajících na nový německý kabinet - tedy například bankovní unie či revize řeckého programu," upozornil.

"Důležitější pro českou ekonomiku bude ale sledovat, jak rychle naskočí znovu útraty českých domácností. Na tom mnoho nezmění ani německé, ani nadcházející české volby," dodal k případnému zotavení tuzemské ekonomiky Bureš.

Lidovky.cz, ČTK