25. května 2009 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Německu zakázali Red Bull Colu. Byl v ní kokain

Red Bull se zákazem prodeje nesouhlasí a tvrdí, že extrakt z listů koky zbavený kokainu je používán po celém světě v potravinářství jako příchuť. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Red Bull se zákazem prodeje nesouhlasí a tvrdí, že extrakt z listů koky zbavený kokainu je používán po celém světě v potravinářství jako příchuť. Ilustrační foto | foto: Reprofoto

HAMBURK Některé německé spolkové země stáhly z prodeje nápoje Red Bull Cola. Důvodem je objevení stop kokainu v nápojích, uvedla agentura DPA. Ministerstvo pro ochranu spotřebitelů upozornilo, že kvůli objevení stop kokainu již nápoj není potravinou, ale spadá pod zákon o narkotikách.

Spolkový institut zdraví a práce (LIGA) země Severní Porýní-Vestfálsko objevil v nápojích stopy kokainu, který zřejmě pochází z extraktu z listů rostliny koka. Tento extrakt však musí být kokainu zbaven.

Red Bull Cola. Je v ní kokain?Jako první nařídily stáhnout Red Bull Cola z prodeje Hesensko a Severní Porýní-Vestfálsko. O víkendu se k nim připojilo Durynsko, Porýní-Falc, Dolní Sasko a Bavorsko.

Naopak v Bádensku-Württembersku se nápoj stále prodává. Podle ministerstva je ochrana spotřebitelů záležitostí jednotlivých spolkových zemí, které také samy rozhodují o zákazu prodeje.

Jde prý jen o příchuť
Red Bull se zákazem prodeje nesouhlasí a tvrdí, že extrakt z listů koky zbavený kokainu je používán po celém světě v potravinářství jako příchuť.

Podle firmy obsahuje nápoj Red Bull Cola, stejně jako další potraviny, extrakt, který je podle směrnic EU i USA považovaný za bezpečný, napsala agentura DPA.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...