3. prosince 2009 8:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V nošovické Hyundai se poprvé stávkovalo, Korejce to překvapilo

Montovna Hyundai v Nošovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montovna Hyundai v Nošovicích | foto: Lidové noviny

NOŠOVICE Část pracovníků nošovické automobilky Hyundai ve středu odpoledne hodinu stávkovala. Protestovali proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti nařizovaným dvouhodinovým přesčasům.

Potvrdil to zástupce odborů Zdeněk Ševčík. Protestní stávky se zúčastnili pracovníci montovny. Podle odboráře tam pracuje zhruba 500 lidí. Podle některých zaměstnanců se protestu přímo
zúčastnilo přibližně 400 lidí. Akci neorganizovaly přímo odbory, ale protest jsou připraveny podpořit.

Továrně se daří

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) nyní zaměstnává 2000 lidí, z toho 95 procent tvoří Češi, především z Moravskoslezského kraje. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do
letošního září vyrobila zhruba 80.000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200.000 automobilů ročně. Na začátku listopadu uvedla, že přijme do
poloviny příštího roku 500 nových zaměstnanců.

"Byla to spontánní akce, lidé už to nemohli vydržet. Vím od ní od kolegy. Na montovně si tuto akci organizovali sami," uvedl Ševčík, který pracuje v lakovně. Někteří zaměstnanci automobilky na internetových stránkách odborů uvedli jako důvod stávky neustále přesčasy, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti.

Někteří zaměstnanci automobilky na internetových stránkách odborů uvedli jako důvod stávky neustále přesčasy, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti.

V současné době musí zaměstnanci prakticky každý den odpracovat dvě hodiny navíc k normální osmihodinové pracovní směně. Stávka se podle nich konala od 16:00 do 17:00. Všechny montážní linky byly zastaveny, většina lidí se sešla v kantýně a čekala, jak zareaguje vedení.

Překvapení Korejci
Korejské vedení bylo podle zaměstnanců stávkou značně překvapeno. Po jednání s vedením zaměstnanci odpracovali zbylou hodinu přesčasu. Dnes se má o pracovních podmínkách v automobilce dále vyjednávat.

"Vedení nezajímá názor lidí, hlavně že mají auta hotová, když potřebují splnit plán. Když se ale jedná o peníze, tak řeknou, že je světová krize," řekl ČTK odborář, který tvrdí, že v Hyundai obecně panují špatné pracovní podmínky. "Všechny přestávky jsou neplacené, pořád se na něco vymlouvají. Jsme vlastně jedenáct hodin v práci a deset máme zaplaceno," podotkl Ševčík.

Pátá největší automobilka na světě

Do nošovické továrny největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company investovala miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard Kč. Mateřská firma tvoří koncern Hyundai-Kia Automotive Group, který zahrnuje přes dvě desítky přidružených automobilových společností a organizací. Od roku 2007 je pátým největším automobilovým výrobcem na světě.


Lidovky.cz, ČTK