1. prosince 2012 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V provoněném obchodě se toho prodá více, zjistila studie

Obchod s textilem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s textilem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Před letošními Vánocemi byste měli věnovat větší pozornost tomu, jak voní obchod, do nějž jdete nakupovat. Protože právě vůně, jež se v něm vznáší, vás může přimět, abyste víc nakupovali - a utráceli, zjistila studie amerických vědců, kterou citoval The Huffington Post.

Jde přitom o jednoduché vůně namísto složitých směsí, které mají největší sílu motivovat k utrácení, zjistili vědci z Washingtonské univerzity. Je to proto, že tyto jednoduché esence, jako je citrus nebo borovice, nevyžadují složité psychické zpracovávání ze strany nakupujícího a jeho mozek se tak může soustředit na nákup.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro účely studie vědci použili dvě vůně: jednoduchou pomerančovou a složitější směs pomeranče s bazalkou a zeleným čajem. Po dobu 18 dní sledovali více než 400 zákazníků v obchodu s domácí výzdobou, kde byla rozprašována buď jednoduchá nebo složitá nebo vůbec žádná vůně. Výsledkem bylo, že stovka zákazníků, kteří nakupovali ve vzduchu provoněném jen pomerančem, utratila zhruba o 20 procent víc než všichni ostatní.

Studenti vyřešili více úloh, když byl vzduch provoněn jednoduše

"To, co jsme prokázali, je skutečnost, že jednoduchá vůně je účinnější," řekl jeden z autorů studie Eric Spangenberg.

Aby svá zjištění potvrdili, nechali vědci skupinu studentů řešit slovní úlohy v různě provoněném ovzduší. Zjistili přitom, že studenti vyřešili víc úloh, když se ve vzduchu vznášela prostá vůně, než když jim rozprášili nějakou komplikovanou, anebo nepoužili žádnou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!