5. března 2013 7:00, aktualizováno  8:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V olympijském Soči se horlivé buduje. Propadlý tunel ohnul rodinný dům

Šikmý dům v Soči nad propadlým tunelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šikmý dům v Soči nad propadlým tunelem. | foto: Reuters

SOČI Horečné tempo stavebních prací v Soči před zimní olympiádou 2014 se stalo podle médií důvodem, proč ruské město na břehu Černého moře získalo svou "šikmou věž v Pise". Ve spěšně budovaném silničním tunelu pro příští dálnici došlo k závalu, do kterého se částečně propadl i třípodlažní obytný dům, stojící přímo nad tunelem. Podle jiné verze havárii způsobil právě nakloněný dům.

"Událost se naštěstí obešla bez obětí, je ale možné, že škodu majitelům nemovitosti nikdo neuhradí," napsal server newsru.com.

Podle radnice se propadlo asi 200 metrů krychlových zeminy. V tunelu se zrovna pracovalo, ale nikdo nebyl zraněn, ani stavební technika nebyla poškozena.

PODÍVEJTE SE:

Experti se podle státní televize Rossija domnívají, že havárii v tunelu zavinily chyby při "černé stavbě" obytného domu na podmáčeném pozemku.

Majitelé nemovitosti se tak sotva dočkají uvedení domu do původního stavu, spíše je čeká demolice a ještě oplétačky kvůli havárii v tunelu. Místní úřady zatím situaci nijak nekomentují, prý se nejprve musejí postarat o odstranění následků.

Ale média připomínají, že podobné "průšvihy" předcházely i loňskému tichomořskému summitu ve Vladivostoku. Kupříkladu silnici postavenou za desítky miliard rublů spláchl déšť, nicméně vše se podařilo opravit během pouhých 12 dnů. Samozřejmě, silnice vydržela jen do dalšího lijáku, ten však následoval až po summitu.

Lidovky.cz, ČTK