18. února 2014 19:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Polsku našli prasečí mor. Může se šířit dál

Divočáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

GREIFSWALD V Polsku byl zaznamenán první případ nákazy africkým morem prasat, kvůli jehož výskytu v Litvě nedávno Rusko fakticky zastavilo dovoz vepřového masa a masných výrobků z Evropské unie. Potvrdil to v úterý německý Institut Friedricha Loefflera specializovaný na nemoci zvířat, který nevyloučil rozšíření nákazy ani do dalších zemí EU.

"Jsme znepokojeni tímto vývojem," prohlásila mluvčí institutu Elke Reinkingová podle agentury DPA, která zdůraznila, že africký mor prasat se tak přiblížil do středu Evropy. V případě Polska byla choroba odhalena u divočáka z oblasti u hranic s Běloruskem.

Jako první země EU výskyt nemoci potvrdila na konci ledna Litva, kde byly nalezeny dva uhynulé kusy divočáků infikovaných africkým morem. Ten je vysoce nebezpečný pro divoká i domácí prasata a zatím proti němu neexistuje protilátka. Pro člověka podle DPA nebezpečný není.

Zvířata musí být utracena

V případě zavlečení nákazy na domácí zvířata, musí být postižené kusy utraceny. Oblast nálezu je navíc nutné uzavřít a zastavit obchod s tímto vepřovým a masnými produkty z něj.

V reakci na výskyt v Litvě zastavilo Rusko dovoz vepřového z EU, což vyvolalo kritiku Bruselu. Evropská komise zvažuje, že případ postoupí před Světovou obchodní organizaci (WTO). Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg nedávno Rusko obvinil, že nedostatečně bojuje proti této nemoci, a umožňuje tak, aby se přes Bělorusko dostala do Evropy.

V Rusku bylo podle Evropské komise za poslední období zaznamenáno okolo šesti stovek případu výskytu afrického moru prasat a virus zachycený v Litvě se do země dostal z Běloruska, jak ukázaly laboratorní testy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz