15. srpna 2012 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Polsku zkrachoval fond Amber. Poškodil desetitisíce lidí

ČNB: Kolik váží zlatá cihla? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Kolik váží zlatá cihla? | foto: ČTK

VARŠAVA V Polsku zkrachoval začátkem tohoto týdne investiční fond Amber Gold, který nabízel investice do zlata. Poškozeny jsou desetitisíce lidí, jen v Polsku jich je podle ekonomického listu The Wall Street Journal asi 50 000.

Fond nabízel vysoké zhodnocení, jehož měl dosahovat díky obchodům s deriváty, úřady ale mají podezření, že fungoval na principu pyramidové hry.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Donald Tusk na čtvrtek svolal mimořádné zasedání výboru finanční stability. Nesrovnalosti kolem fondu vyšly najevo už před několika týdny, a to v souvislosti s bankrotem leteckých společností OLT Express Regional a OLT Express Poland. Obě provozovala společnost OLT Express, kterou právě fond Amber Gold vlastnil.

Obě letecké společnosti podle agentury PAP uvedly, že bankrot vyhlásily kvůli tomu, že se Amber Gold stáhnul z firmy OLT Express. Kolaps aerolinek i problémy fondu Amber Gold mají v Polsku vážné dopady, neboť se ukázalo, že pro OLT Express pracoval syn premiéra Tuska. Neodradilo jej ani to, že podle tamních médií věděl o pochybné pověsti zakladatele fondu.

Fond Amber Gold

Fond Amber Gold byl založen v roce 2009 a v jeho čele stál 28letý Marcin Plichta. Firma, která má sídlo v Gdaňsku, se zaměřovala na obchodování se zlatem. Komise pro finanční dohled (KNF) přitom už v roce 2009 gdaňskou prokuraturu upozornila, že fond Amber Gold patrně vyvíjí bankovní činnost, ačkoliv nemá potřebnou licenci. Prokuratura se nejprve odmítla případem zabývat a s vyšetřováním začala až v roce 2011.

Skandál kolem fondu Amber Gold podle deníku otřásl důvěrou v efektivitu finanční regulace v Polsku. List připomíná, že Polsko je zdaleka největší zemí ze skupiny relativně nových členů Evropské unie, a všímá si i dopadů, které skandál zanechává v polských politických kruzích.

Fond dluží klientům 24 milionů dolarů

Fond Amber Gold nabízel investice do zlata, jejichž hodnota se odvíjela od cen kovu na světových trzích. Cenu zlata ale investice nekopírovala, fond se angažoval v obchodech s deriváty, které si vybíral podle vlastního uvážení. Fond tvrdí, že klientům dluží asi 24 milionů dolarů (zhruba 486 milionů korun) a slíbil, že je postupně vrátí. Žádný harmonogram pro výplatu peněz ale zatím nestanovil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz