1. prosince 2016 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V pomazánce Bulharka z Paskova byly bakterie listérie

Pomazánka Bulharka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomazánka Bulharka | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací pomazánky Bulharka - originál z hovězího masa od společnosti Svopex food cz z Paskova na Frýdecko-Místecku s označením data minimální trvanlivosti do 10. prosince. Laboratorní analýza v ní totiž potvrdila přítomnost bakterie listérie, která způsobuje onemocnění listeriózou. ČTK to sdělil v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

„Inspekce nařídila neprodlené stažení předmětné potraviny z tržní sítě, dále výrobci nařídila přerušit výrobu této i typově podobných potravin. Zákaz zůstane v platnosti až do prokázání nezávadnosti předmětných potravin a surovin pro jejich výrobu,“ uvedl Kopřiva.

Že jsou jeho výrobky a suroviny bez závad, musí výrobce doložit laboratorními rozbory, které si nechá udělat na vlastní náklady. Inspekce s firmou navíc zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Listerióza má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. Nemoc je problémem především pro lidi se sníženou imunitou.

ČTK