25. února 2011 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Praze je přes 10 tisíc nových bytů, zvýšením DPH se získají 2 miliardy

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Celkem 10 590 nových bytů napočítali analytici společnosti Trigema v Praze k 18. únoru. Jde o prodané, rezervované i volné byty ve všech 230 aktuálních projektech na území hlavního města.

Jaké jsou ceny?

Nejlevnější byt včetně DPH stojí 1,4 milionu korun, nejdražší 34 milionů. Průměrné ceny za čtvereční metr nových bytů v Praze se pohybují od 33 tisíc po 226 tisíc korun. Průměrná cena všech nových bytů v aktuální pražské nabídce je podle zjištění společnosti Trigema 63 067 korun za čtvereční metr, u dokončených a neprodaných bytů (ležíků) pak 67 541 korun za čtvereční metr.

Trigema zjišťuje informace pro své statistiky z veřejných zdrojů. Podle těchto zdrojů převýšila hodnota oceněných 6 751 bytů sumu 29 miliard korun. V této hodnotě nejsou započítány nové byty vyššího standardu, jejichž cenu developeři a reaoitní kanceláře nezveřejňují, dostupná je pouze na vyžádání zákazníka.

"Z celkového počtu bylo dosud volných 7088 bytů. Z toho je 2 715 ležáků, tedy bytů, které jsou dokončené a dosud neprodané," uvedl generální ředitel Trigemy Marcel Soural. V dokončených a neprodaných bytech podle něho mají investoři umrtvený kapitál ve výši 11,26 miliardy korun.

Při dosavadní desetiprocentní DPH zde má stát uloženu zhruba jednu miliardu korun. Pokud se tyto byty letos neprodají – a pokud se dramaticky nezlevní – zvýší se příští rok daňový odvod z prodeje těchto bytů na dvě miliardy korun.

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč