18. listopadu 2010 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Praze nefungoval internet - zloději ukradli kabely

Práce s počítačem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákazníci společnosti UPC v Praze 9, Neratovicích a Kralupech nad Vltavou byli 19 hodin odříznuti od internetu, telefonu i televize. Výpadek zřejmě zavinili neznámí pachatelé, kteří v pražských Letňanech ukradli optický kabel firmy, kterým jsou rozváděny její služby mezi klienty. Připojení jim opět funguje od dnešního rána.

Informace převzaty ze serveru Novinky.cz, kde byly uveřejněny s odvoláním na mluvčího UPC Františka Malinu.

"Výpadek jsme zaznamenali okolo 13. hodiny ve středu. Na místo vyrazili ihned naši technici, kteří přišli na to, že došlo k přerušení optického kabelu. Závadu tedy s největší pravděpodobností způsobili zloději," řekl Malina. Po opravě měli klienti služby UPC opět dostupné dnes před osmou hodinou ranní, dodal.

UPC se kvůli narušení svého kabelu obrátilo na policii. Za výpadek mohou klienti požadovat adekvátní finanční náhradu. Se žádostí se musí obrátit na klientské centrum UPC.

Problémy měla i Telefónica

S výpadky sítě v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji se ve středu potýkal mobilní operátor Telefónica O2. Důvodem byla porucha ústředny, kvůli níž se nedařilo některé hovory spojovat. Problémy technici odstranili do středečního večera.

V dosahu kabelových sítí UPC je 1,32 milionu tuzemských domácností, z toho internetové a telefonní služby může využívat 1,2 milionu bytů. Do letošního září společnost meziročně zvýšila počet zákazníků o 13 procent na 1,18 milionu. Nejvíce, o 55.000 na 399.000, vzrostl počet internetových přípojek.

Krádeže telekomunikačních kabelů v minulosti v Praze několikrát zastavily železniční dopravu. Například v říjnu 2008 stál kvůli zlodějům kovů několik hodin provoz mezi pražským Masarykovým nádražím a stanicí Praha-Vysočany, v září téhož roku ze stejného důvodu nejezdily vlaky v okolí pražského Hlavního nádraží.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SERVICE DESK WITH GERMAN LANGUAGE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč