8. června 2016 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Praze se budou rodit auta bez řidiče, dostanou i testovací dráhu

Chytrá technika Valeo přináší funkce pro samořiditelná auta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytrá technika Valeo přináší funkce pro samořiditelná auta | foto: Valeo

PRAHA Vynálezy z nového pražského vývojového centra budou řídit miliony aut všech značek po celém světě. Francouzská investice za více než půl miliardy korun otevře své brány už letos v zimě.

V blízkosti stanice metra Depo Hostivař v Praze vyrůstá nové vývojové centrum firmy Valeo. Až se letos v prosinci otevře, stane se Praha významným místem rozvoje autonomní mobility.

Francouzská skupina, která patří k nejvýznamnějším subdodavatelům automobilového průmyslu, tu totiž zhruba zdvojnásobí své vývojové kapacity a zaměří se právě na techniku pro samořiditelná auta.

Vizualizace nového vývojového centra Valeo v Praze Hostivaři
Vizualizace nového vývojového centra Valeo v Praze Hostivaři

Do nové budovy, která vzniká s celkovou investicí 600 milionů korun, se přestěhuje asi 300 zaměstnanců stávajícího pražského vývojového centra v Hloubětíně, které vzniklo v roce 2002 a původně se zaměřovalo hlavně na vývoj klimatizačních jednotek.

Od roku 2013 pak rostl důraz právě na vývoj techniky pro autonomní mobilitu a právě výrazný rozmach této oblasti si vyžádal investici do nového zázemí. Podle Pavla Peky, ředitele vývojového centra, by měl počet zaměstnanců ve vývoji do roku 2018 vzrůst na 500.

U nového vývojového centra vznikne také testovací polygon, který doplní stávající základnu Valea na letišti ve středočeských Milovicích.