17. září 2012 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cizinci v čele českých firem? Hlavně Ukrajinci a Rusové

Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ve statutárních orgánech českých firem nyní působí 460 000 fyzických osob, z nichž 81 procent trvale žije v Česku a 19 procent v cizině. Mezi cizinci jednoznačně převládají Ukrajinci a Rusové, s velkým odstupem následují Slováci a Němci.

Vyplývá to z analýzy statutárních orgánů, kterou zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.

ČTĚTE TAKÉ:

Ke konci června letošního roku bylo v Česku registrováno 366 500 firem, z toho 6,8 procenta akciových společností a 93,2 procenta společností s ručením omezeným. V představenstvu, dozorčí radě či na pozici jednatele D&B eviduje 460 000 fyzických osob.

Ve statutárních orgánech je 30 % Ukrajinců a 23 % Rusů

Ukrajinců je ve statutárních orgánech českých firem 30 procent, Rusů 23 procent, Slováků devět procent a Němců sedm procent. V první pětadvacítce se mezi národnostmi z bývalého sovětského bloku mezi statutáry tuzemských společností dále objevují Uzbekové, Arméni a Ázerbájdžánci.

"Z uvedené statistiky vyplývá, že každý 28. český obyvatel, a to včetně dětí a nemluvňat, působí ve statutárním orgánu některé české firmy," komentovala výsledky studie ředitelka D&B pro Česko a Slovensko Alena Seoud.

"Více než polovinu cizinců ve statutárních orgánech českých firem tvoří Rusové a Ukrajinci. To souvisí hlavně s rozmachem malého a středního podnikání těchto národností v Česku, zejména v oblasti obchodu, služeb a stavebnictví," doplnila Seoud.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!