Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V případě tvrdého brexitu by v Irsku zůstaly ‚měkké‘ hranice. Británie nebude dočasně kontrolovat zboží

Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm... | foto: ČTK

Londýn Britská vláda v případě neřízeného brexitu ponechá zboží mířící z Irska do Severního Irska dočasně bez kontrol a předejde obávanému zavedení tvrdé hranice mezi oběma částmi ostrova. Londýn zároveň rozšíří seznam zboží dováženého ze zemí mimo EU, které nebude podléhat clům. Kabinet premiérky Theresy Mayové zveřejnil tato opatření před středečním hlasováním Dolní sněmovny o odchodu Británie z unie bez dohody.

Dva týdny před plánovaným termínem brexitu přišla podle stanice BBC britská vláda se sérií „striktně dočasných a jednostranných“ kroků, které mají mimo jiné předejít růstu napětí v historicky neklidné oblasti mezi oběma částmi rozděleného irského ostrova. Londýn nebude zavádět na irské hranici žádné celní kontroly. U zboží, které bude nově podléhat clům, zatím ponechá jeho registraci a placení zcela na firmách, jež je budou do Severního Irska dovážet.

Zavedení hraničních kontrol měla v rámci dojednané brexitové dohody zabránit takzvaná irská pojistka, která ovšem byla v úterý pro britské poslance zásadní překážkou pro schválení dohody o podmínkách brexitu jako celku. Mayová byla v Dolní sněmovně již podruhé výraznou většinou poražena a ve středu nechá poslance hlasovat o tom, zda chtějí evropský blok opustit bez jakékoli dohody. Ekonomové i většina politiků označuje tento scénář za velkou ránu pro britské hospodářství.

Riziko, že Británie odejde z Evropské unie bez dohody, nikdy nebylo vyšší. Evropští politici by jej neměli podceňovat, stejně jako důsledky tohoto scénáře. V rozpravě v Evropském parlamentu to ve středu uvedl hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier. Dodal však, že unie je připravena této variantě čelit a že zůstane „klidná a jednotná až do konce tohoto mimořádného procesu“.

Absence kontrol se bude týkat pouze pevninských hranic

Irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEnteeová ve středu v reakci na dočasný plán Londýna zdůraznila, že brexitová dohoda přesně toto opatření obsahuje. Irsko nadále nechystá žádné kontroly na své severní hranici, prohlásila podle agentury Reuters.

Zboží, které z Irska poputuje do Británie jiným směrem než přes pevninskou hranici, však bude podle Londýna podléhat celním kontrolám. McEnteeová uvedla, že například cla na hovězí maso či mléčné výrobky budou pro irské zemědělce „naprosto katastrofální“.

Kabinet Mayové před svým středečním zasedáním rovněž uvedl, že 87 procent zboží dováženého ze zemí mimo unii nebude podléhat clům, zatímco v současnosti je to v rámci unijních pravidel 80 procent.

Mezi produkty, za něž vývozci Londýnu platit cla budou, je například maso, některé mléčné výrobky či další potraviny. Vztahovat se budou rovněž na dovoz aut. Bez cel však podle BBC zůstane import autodílů z unijních zemí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Pohostinství je jedním z nejhůře zasažených odvětví (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Pohostinství je jedním z nejhůře zasažených odvětví (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Pohostinství je jedním z nejhůře zasažených odvětví (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!