26. června 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V řeckém městě Volos bojují proti krizi barterem

V řeckém městě Volos si vymysleli alternativní měnu tem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V řeckém městě Volos si vymysleli alternativní měnu tem. | foto: panoramio.com

V řeckém městě Volos se rozhodli bojovat s ekonomickou krizí po svém. Před třemi lety zavedli vlastní měnu tem a obchodují jen mezi sebou se vším, čeho mají nazbyt. Temy přijímají řemeslníci i lékaři, informoval Český rozhlas.

„Co sklidím, to prodám na tržišti. Měsíčně získám zhruba tři sta temů. Až dozraje ostatní ovoce a zelenina, prodám toho víc,“  říká Řek Stelios, který už prodává jen za temy. Za vydělané 'alternativní peníze' si pak kupuje ryby, maso nebo kořalku.

Transakce jsou evidovány v počítači

Systém výměny zboží nefunguje nijak složitě. Bankovky ani mince fyzicky neexistují, každý obchodující má svůj účet a transakce se zanášejí do počítače.

ČTĚTE TAKÉ:

Na počátku voloské měny stál pětapadesátiletý zubní laborant Yannis, který je v současné době bez práce. „Důvod, proč jsme s tím začali, byla krize. Nejde jenom o peníze. Hlavně jsme chtěli ve městě vytvořit sociální síť, ve které by si lidé navzájem pomáhali,“ vysvětlil Yannis zpravodajovi Českého rozhlasu.

V řeckém městě Volos kvete díky krizi barterový obchod.

V řeckém městě Volos kvete díky krizi barterový obchod.

'Šetříme eura, kterých moc nemáme,' říkají obyvatelé

S prohlubující se krizí se směnný obchod ve Volosu stává stále populárnější a registrují se do něj další a další lidé. Už teď má tisíc členů, z toho šest set obchoduje v temech naplno.

„Šetříme tak eura, kterých nazbyt moc nemáme,“ říká Yannis. „Pokud něco potřebuji, tak se nejdřív podívám, jestli bych to nemohl najít v naší síti. Až potom jdu do běžných obchodů.“ 

'Zboží je levnější, bez daní. Čistá výměna'

Další obyvatel města, Kostas, si systém také chválí: „Zboží je levnější. A nejsou tam žádné daně. Je to čistá výměna.“  Podle něj se jedná o nejlepší způsob, jak bojovat s krizí, protože podporuje lokální výrobce a pěstitele.

Jediné, čeho se vološští bojí, je zásah státu, který by mohl v případě rozšíření do dalších měst tento systém zarazit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz