4. listopadu 2009 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V robotizovaném kravíně stroje krávu nakrmí, podojí i podrbou

Robot krávy podojí, nakrmí i podrbe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot krávy podojí, nakrmí i podrbe. | foto: Reprofoto

ŘETOVÁ Z pohodlné kanceláře může hlavní zoolog mléčné farmy v Řetové sledovat, jak se plní cisterny s mlékem. A nepotřebuje k tomu téměř žádné zaměstnance. Krávy se samy nakrmí i podojí. Vše zajistí automat. Krávy si zvykly rychle, mnohým se to navíc líbí. Když chtějí podrbat, i k tomu mají svého robota.

Krávy mají ve stáji volnost. K automatu zajdou ve chvíli, když mají hlad. V dojící kóji dostanou krmení, robot je mezitím podrbe, očistí struky a následně podojí. "Některé krávy se to naučily hned, ale jinak jim to trvalo maximálně týden," říká ředitel Zemědělského družstva Sloupnice Jaroslav Vaňous.

Automat má všechna data uložená a pokaždé je vyhodnotí. Krávu proto podojí maximálně dvakrát až třikrát denně. Pokud dojnice chodí do kóje častěji, krmnou dávku nedostane. "Je to systém, který zvířeti umožní svobodu. Umožní zvýšit počet dojení bez nároku na pracovní sílu. Umožní zabezpečit lepší zdravotní stav zvířete a lepší kvalitu mléka," řekl Vaňous.

Robot krávy podojí, nakrmí i podrbe.

Podle něj družstvo nepotřebuje zaměstnance ani na čištění stáje. Výkaly pravidelně odhrnuje do jímky široká automatická stěrka. Robot ale umí i rozlišit kvalitu mléka. Jestliže není dobré, znehodnotí jej. Ošetřovatel pak pozná, že je dojnice nemocná a potřebuje ošetřit. To platí i tehdy, když kráva vynechává krmení, je pak podezření, že není v pořádku.Vaňous odhaduje, že v Česku je tak okolo stovky dojících robotů. "My máme čtyři. Bylo by jich určitě víc, kdyby nebyly tak drahé. Stojí tři až čtyři miliony korun," vysvětlil. Zda tak družstvo bude pořizovat i roboty pro své dvě další farmy, je podle něj otázkou vývoje ceny mléka. Nyní jsou velmi nízké.

Robot krávy podojí, nakrmí i podrbe.

"Zatím nejsme rozhodnutí. Nevíme, jaká bude poptávka po mléce. Když jsme si brali na roboty úvěr, počítali jsme, že litr mléka bude stát 8,50 nebo devět korun a návratnost bude do šesti let. Jenže teď je mléko za šest korun a návratnost v nedohlednu," podotkl Vaňous.

Robot krávy podojí, nakrmí i podrbe.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…