5. června 2013 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V sedmnácti otevřel první obchod Ikea, po 70 letech předává žezlo synovi

Zakladatel nábytkářské sítě obchodů IKEA Ingvar Kamprad na snímku z roku 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel nábytkářské sítě obchodů IKEA Ingvar Kamprad na snímku z roku 2010. | foto: ČTK

STOCKHOLM Sedmaosmdesátiletý zakladatel švédské nábytkářské společnosti Ikea Ingvar Kamprad odejde ze správní rady firmy Inter Ikea Group. Odchod je součástí postupného přesunování odpovědnosti za podnik na syna Mathiase.

Podle Ingvara Kamprada jde o další krok "v generační obměně, která se táhne již několik let". Jeho syn Mathias Kamprad nyní vystřídá v čele správní rady Inter Ikea Group sedmdesátiletého Pera Ludvigssona. Společnost Inter Ikea Group je majitelem značky Ikea, zatímco většinovým vlastníkem obchodů Ikea je firma Ikea Group, upozornila agentura AP.

Ingvar Kamprad uvedl, že bude nadále trávit čas v obchodech a továrnách společnosti a přinášet nové nápady. Dodal, že jeho syn Mathias je na svou novou funkci dobře připraven.

ČTĚTE TAKÉ:

Ingvar Kamprad zůstane poradcem nadace, která vlastní Ikea Group. Z vedení Ikea Group odešel již v roce 1986. Firmu Ikea založil v pouhých 17 letech.

Ikea je největším prodejcem nábytku na světě. Firma podle svých internetových stránek provozuje 338 obchodů a zaměstnává 154 tisíclidí. Na českém trhu má dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Lidovky.cz, ČTK