Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V sídle ČEZ v Bulharsku probíhá razie, posvětila ji Evropská komise

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIA Bulharský antimonopolní úřad oznámil, že se souhlasem příslušného orgánu Evropské komise provedl razie v sídlech českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Důvodem je podezření ze vzájemné spolupráce s cílem zabránit spotřebitelům měnit distributory elektřiny.

Bulharský úřad sdělil, že akci, při níž byly ve firmách zajištěny dokumenty, dohodl s protimonopolním orgánem Evropské komise. Kontroly zahraničních distributorů elektrické energie včetně českých společností ČEZ a Energo-Pro už zahájila dříve bulharská prokuratura.

Důvodem bylo podezření, že jejich chyby způsobily prudké zvýšení cen energie, jež vyvolalo masové protesty bulharského obyvatelstva. Výsledek vyšetřování může vést až k odebrání distribuční licence.

Informaci o zásahu nepřímo potvrdil předseda Komise pro hospodářskou soutěž Petko Nikolov, který podle internetové stránky novinite.com bulharskému státnímu rozhlasu řekl, že komise zahájila nové kroky proti dodavatelům elektrické energie.

"Zahájili jsme nový postup proti dodavatelům elektřiny, který se týká našeho podezření na koordinovanou politiku vytváření překážek s cílem bránit konečnému spotřebiteli ve změně dodavatele energie podle vlastního uvážení," citoval server z rozhlasového rozhovoru s Petkovem. ČEZ ale s takovým výkladem nesouhlasí.

"Jsme si naprosto jisti, že nenarušujeme žádná pravidla hospodářské soutěže, protože jednáme zcela v souladu s legislativním rámcem Bulharské republiky, který bohužel větší liberalizaci a otevření trhu prakticky neumožňuje," řekla k postupu bulharského úřadu mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová. "Antimonopolnímu úřadu nicméně poskytujeme plnou součinnost," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ se v posledních týdnech stal v Bulharsku jedním z terčů lidového hněvu vyvolaného vysokými cenami elektřiny. Lidová nespokojenost smetla minulý měsíc pravicovou vládu, jejíž premiér Bojko Borisov již den před odstoupením sliboval odebrat distributorovi licenci. Předčasné parlamentní volby se v Bulharsku budou konat v polovině května.

Evropské komise dnes pouze uvedla, že o celé akci ví. "Komise byla informována o inspekcích, které provedl bulharský antimonopolní úřad v kontextu evropské sítě pro hospodářskou soutěž (ECN)," sdělil mluvčí komise. EK a úřady pro hospodářskou soutěž v jednotlivých členských zemí prostřednictvím sítě ECN spolupracují.

Bulharské oficiální zdroje podle webu novinite.com odpoledne sdělily, že povolení k prohlídce vydal správní soud v Sofii. Server publics.bg napsal, že Komise pro hospodářskou soutěž své závěry nejdříve předloží orgánu Evropské komise pro hospodářskou soutěž a teprve poté vydá závěrečnou zprávu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.