Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V sídle ČEZ v Bulharsku probíhá razie, posvětila ji Evropská komise

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIA Bulharský antimonopolní úřad oznámil, že se souhlasem příslušného orgánu Evropské komise provedl razie v sídlech českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Důvodem je podezření ze vzájemné spolupráce s cílem zabránit spotřebitelům měnit distributory elektřiny.

Bulharský úřad sdělil, že akci, při níž byly ve firmách zajištěny dokumenty, dohodl s protimonopolním orgánem Evropské komise. Kontroly zahraničních distributorů elektrické energie včetně českých společností ČEZ a Energo-Pro už zahájila dříve bulharská prokuratura.

Důvodem bylo podezření, že jejich chyby způsobily prudké zvýšení cen energie, jež vyvolalo masové protesty bulharského obyvatelstva. Výsledek vyšetřování může vést až k odebrání distribuční licence.

Informaci o zásahu nepřímo potvrdil předseda Komise pro hospodářskou soutěž Petko Nikolov, který podle internetové stránky novinite.com bulharskému státnímu rozhlasu řekl, že komise zahájila nové kroky proti dodavatelům elektrické energie.

"Zahájili jsme nový postup proti dodavatelům elektřiny, který se týká našeho podezření na koordinovanou politiku vytváření překážek s cílem bránit konečnému spotřebiteli ve změně dodavatele energie podle vlastního uvážení," citoval server z rozhlasového rozhovoru s Petkovem. ČEZ ale s takovým výkladem nesouhlasí.

"Jsme si naprosto jisti, že nenarušujeme žádná pravidla hospodářské soutěže, protože jednáme zcela v souladu s legislativním rámcem Bulharské republiky, který bohužel větší liberalizaci a otevření trhu prakticky neumožňuje," řekla k postupu bulharského úřadu mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová. "Antimonopolnímu úřadu nicméně poskytujeme plnou součinnost," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ se v posledních týdnech stal v Bulharsku jedním z terčů lidového hněvu vyvolaného vysokými cenami elektřiny. Lidová nespokojenost smetla minulý měsíc pravicovou vládu, jejíž premiér Bojko Borisov již den před odstoupením sliboval odebrat distributorovi licenci. Předčasné parlamentní volby se v Bulharsku budou konat v polovině května.

Evropské komise dnes pouze uvedla, že o celé akci ví. "Komise byla informována o inspekcích, které provedl bulharský antimonopolní úřad v kontextu evropské sítě pro hospodářskou soutěž (ECN)," sdělil mluvčí komise. EK a úřady pro hospodářskou soutěž v jednotlivých členských zemí prostřednictvím sítě ECN spolupracují.

Bulharské oficiální zdroje podle webu novinite.com odpoledne sdělily, že povolení k prohlídce vydal správní soud v Sofii. Server publics.bg napsal, že Komise pro hospodářskou soutěž své závěry nejdříve předloží orgánu Evropské komise pro hospodářskou soutěž a teprve poté vydá závěrečnou zprávu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...