26. října 2012 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kriminálníci by vás už v taxíku svézt neměli, profesionálové změny chválí

Taxikář, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxikář, ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Přísnější pravidla pro provozovatele taxislužeb jsou součástí novely zákona, která prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Lidé z branže návrh právní úpravy vesměs vítají, řada z nich by ale šla ještě dál.

Návrh zákona sjednocuje například povinnost absolvovat zkoušky potřebné pro řidiče taxislužby i pro řidiče příležitostné dopravy a takzvaných drink servisů vozících podnapilé řidiče.

Na všechny šoféry, kteří vozí pasažéry, bude nově nahlíženo jako na řidiče taxislužby. Všichni tak budou muset skládat zkoušku z místopisu a ovládání taxametru. V kategorii příležitostné dopravy rovněž nebudou moci dále jezdit lidi, kteří měli v minulosti problémy se zákonem nebo neoprávněně provozovali taxislužbu.

Anketa

Měly by se zřísnit podmínky poskytování taxislužby?

Ano, v branži je hodně nepoctivců. 558
Ne, pravidla jsou přísná už dost. 15
Nevím, nezajímám se o to. 10

Novela rovněž počítá s rozšířením povinnosti vybavovat vozidla taxametrem. Výjimkou budou pouze ta vozidla, kterými budou přepravováni cestující na základě předem dohodnutých smluv, například při svatbách a jiných jednotlivých událostech.

ČTĚTE TAKÉ:

Taxametr dále nebudou muset mít vozidla drink servisů, pokud budou jejich řidiči dodržovat pravidlo, že budou klienty vozit výhradně jejich vlastními automobily.

Právě tato výjimka bude podvodnými taxikáři zneužívána, předpokládá majitelka Drink SOS Slávka Harazimová. Většina nešvarů se podle ní vymýtit nepodaří, protože se černí taxikáři budou nově tvářit jako vozidla drink servisu a kvůli nedůsledné kontrole jim to bude procházet, dodala Harazimová.

Podle majitele AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky by se měly zpřísnit například postihy za nedovolené podnikání. Tresty by podle něj měly padat okamžitě, a ne až při prokázání opakovaného porušování.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz