Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Temelíně vyrostou další jaderné bloky. ČEZ vybírá, kdo je postaví

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Eneregtický gigant ČEZ udělal další krok k jaderné budoucnosti Česka a zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně Temelín.

V nejbližších dnech bude výběrové řízení oznámeno i na celoevropské úrovni. "Dostavba jaderných bloků v Temelíně je ekonomicky, logisticky i technicky nejlepší variantou nového zdroje elektrické energie," řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je vyhlášení tohoto tendru v souladu s energetickou politikou České republiky. Samotný proces je podle mluvčího ministerstva Tomáše Bartovského zcela v kompetenci společnosti ČEZ.

Jde o běh na dlouhou trať

Vyhlášení tendru je dalším krokem v administrativním procesu, který má podle Kříže trvat zhruba sedm až osm let, spolu se samotnou stavbou jaderné elektrárny zhruba 15 let. "Jde zřejmě o nejnáročnější administrativní proces v rámci Evropské unie, například ve Francii trvala administrativní část schvalování JE Flamanville pouze dva a půl roku," sdělil Kříž. O posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) požádal ČEZ loni v červenci.

Podle průzkumu agentury STEM z března 2009 by se pro dostavbu Temelína v případném referendu vyslovilo 77 procent lidí. Odpůrci ale upozorňují na omezenou odpovědnost provozovatele jaderné elektrárny. 

"Provozovatel nese odpovědnost pouze do výše osmi miliard korun, přičemž Evropská agentura pro životní prostředí odhadla škody způsobené případnou havárii v Temelíně na dva biliony korun," řekl Vratislav Vozník z hnutí Duha. Druhý zásadní problém vidí v ukládání jaderného odpadu - způsob vyhledávání lokality pro plánované hlubinné úložiště totiž považuje za nedemokratický.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.