3. srpna 2009 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Temelíně vyrostou další jaderné bloky. ČEZ vybírá, kdo je postaví

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Eneregtický gigant ČEZ udělal další krok k jaderné budoucnosti Česka a zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně Temelín.

V nejbližších dnech bude výběrové řízení oznámeno i na celoevropské úrovni. "Dostavba jaderných bloků v Temelíně je ekonomicky, logisticky i technicky nejlepší variantou nového zdroje elektrické energie," řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je vyhlášení tohoto tendru v souladu s energetickou politikou České republiky. Samotný proces je podle mluvčího ministerstva Tomáše Bartovského zcela v kompetenci společnosti ČEZ.

Jde o běh na dlouhou trať

Vyhlášení tendru je dalším krokem v administrativním procesu, který má podle Kříže trvat zhruba sedm až osm let, spolu se samotnou stavbou jaderné elektrárny zhruba 15 let. "Jde zřejmě o nejnáročnější administrativní proces v rámci Evropské unie, například ve Francii trvala administrativní část schvalování JE Flamanville pouze dva a půl roku," sdělil Kříž. O posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) požádal ČEZ loni v červenci.

Podle průzkumu agentury STEM z března 2009 by se pro dostavbu Temelína v případném referendu vyslovilo 77 procent lidí. Odpůrci ale upozorňují na omezenou odpovědnost provozovatele jaderné elektrárny. 

"Provozovatel nese odpovědnost pouze do výše osmi miliard korun, přičemž Evropská agentura pro životní prostředí odhadla škody způsobené případnou havárii v Temelíně na dva biliony korun," řekl Vratislav Vozník z hnutí Duha. Druhý zásadní problém vidí v ukládání jaderného odpadu - způsob vyhledávání lokality pro plánované hlubinné úložiště totiž považuje za nedemokratický.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz