Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Teplicích s předstihem vyrábějí vánoční papír. Návrháři do jeho podoby příliš nepromlouvají

Vánoční balicí papír s předstihem vyrábí továrna v Teplicích. Využívá volnou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční balicí papír s předstihem vyrábí továrna v Teplicích. Využívá volnou... | foto: ČTK

Teplice Vánoční balicí papír s předstihem vyrábí továrna v Teplicích. Využívá volnou kapacitu strojů na výrobu tapet. Zatímco tapety se podřizují módě, do podoby balicího papíru návrháři tolik nepromlouvají. Tlak je v poslední době v obou případech na ekologii při produkci i recyklaci. Řekl to Václav Velát, obchodní zástupce firmy Vavex.

Tisk vánočního balícího papíru.
Tiskař kontroluje ve výrobních prostorech firmy Vavex 1990 v Teplicích tisk...

Tapety vyrábí společnost, která má sídlo v Příbrami, od roku 1990. Před pár lety přidala do portfolia balicí papír a nedávno obaly na potraviny, jako je máslo či tvaroh.

Na českém trhu je Vavex největším výrobcem tapet, ročně vyrobí kolem milionu rolí. Jedna role má pět metrů čtverečních. Vyváží 60 procent produkce, a to například do Indie, Jižní Afriky, Austrálie či Japonska. Obrat firmy podle Veláta loni meziročně vzrostl o skoro 20 procent na zhruba 70 milionů korun.

Trendem v tapetách jsou kovové a blýskavé efekty

Větší poptávka než v minulosti je podle Veláta po luxusním zboží, přibývá zákazníků, kteří chtějí dražší balicí papír i tapety. Na trhu západní Evropy chce podnik uspět s exkluzivními tapetami s přidanými metalickými pásky. Novou kolekci navrhli designéři z Íránu. Právě kovové a blýskavé efekty jsou dnes podle Veláta v tapetách trendem stejně jako geometrické vzory, které nahradily květiny.

Cena za roli tapety se pohybuje od 150 korun do několika tisíců korun. „Vyrábíme i tapety na zakázku, třeba pro kasina se zlatými efekty. Hlubotisk kombinujeme například při instalaci korálků se sítotiskem,“ uvedl Velát. 

Zatímco v zahraničí podle něj lidé doplňují luxusní tapety jednobarevnými, v Česku je kolem výrazné tapety malovaná zeď. Mezi barvami vévodí nyní šedá, stříbrná, ve vzorech se nejvíce prodávají imitace přírodních materiálů nebo tapety s 3D efektem.

Při výrobě se používá papír, který není vyroben ze dřeva ze stromů z pralesů, ekologické jsou vodou ředitelné barvy. „Dbá se také na to, aby bylo možné tapety dobře recyklovat,“ uvedl Velát.

Sezonou tapetování je podle Veláta březen a duben a říjen s listopad. Nejvíce práce mají ve Vavexu na podzim, kdy se v továrně pracuje na dvě směny.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...