Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skandál s kouskem plastu v tyčince Mars zasáhl i Česko. Firma stahuje výrobky

Tyčinky Mars a Snickers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyčinky Mars a Snickers. | foto: Reuters

BERLÍN Výrobce cukrovinek Mars stahuje své čokoládové tyčinky a další výrobky z trhů v 55 zemích. Výrobce známých čokoládových tyčinek Snickers, Milky Way či Mars k tomu přikročil poté, co jeden ze zákazníků objevil v cukrovince od této firmy kus plastu. Stahování čokoládových výrobků od firmy Mars z trhu se týká i České republiky, sdělila firma. V Česku jde o sáčky mini Snickers, mini Mars a multipack Mars.

Prvními jmenovanými zeměmi, kterých se stažení výrobků mělo týkat, byly Německo a Francie. Z německého trhu firma stáhne tyčinky Mars, Snickers a Milky Way Minis, a také bonbony Celebrations s datem minimální trvanlivosti mezi 19. červnem 2016 a 8. lednem 2017. Ve Francii firma stahuje tyčinky Mars a Snickers a krabice se sladkostmi Celebrations.

Některé produkty se společnost rozhodla stáhnout z trhu také v Belgii, Británii, Itálii, Nizozemsku a Španělsku, napsal s odvoláním na prohlášení skupiny na webu francouzský ekonomický list Les Echos.

V Česku firma preventivně stahuje výrobky SNICKERS minis, MARS multipack a MARS minis. „Na českém trhu jsme neobdrželi žádnou spotřebitelskou stížnost. Stažení se týká pouze tří druhů výrobků, vyrobených v Nizozemsku,“ uvedla v tiskové zprávě PR zástupkyně české odnože společnosti Irena Setikovská.

Závadné výrobky v ČR:

  • SNICKERS minis (sáček 170g), datum doporučené spotřeby: 10. 07. 2016
  • MARS multipack (4x45g), data doporučené spotřeby: 04. 09. 2016 a 09. 10. 2016
  • MARS minis (sáček 170g), datum doporučené spotřeby: 11. 09. 2016

Na problém upozornili zástupci společnosti v úterý. Nejde vůbec o malé množství tyčinek, Mars stahuje de facto půlroční produkci. Z obchodů mají zmizet výrobky, jejichž datum spotřeby vyprší v období mezi červnem 2016 a lednem 2017.

„Chceme zabránit tomu, aby zákazníci snědli některý z (postižených) produktů, který si koupili,“ zdůvodnila firma široké časové rozpětí cukrovinek, které označila za potenciálně nebezpečné.

A to vše kvůli jednomu kousku plastu, který v Německu objevil zákazník. Přesné číslo, kolika tyčinek Snickers či Mars se stahování týká, firma neuvedla. Pravděpodobně však půjde o desítky milionů tyčinek. Pro lepší představu: továrna firmy Mars v Německu vyrobí denně zhruba deset milionů výrobků denně.

Takto vypadají výrobky, které společnost Mars stahuje z českého trhu.

Takto vypadají výrobky, které společnost Mars stahuje z českého trhu.

Podle všeho výrobce vsadil na jistotu a zvolil velmi dlouhý časový úsek v rámci trvanlivosti pro případ, že by se objevily další vadné tyčinky. Podle serveru deníku Die Welt se jednalo o zboží vyrobené v Nizozemsku.

Zákazníci můžou tyčinky ze zveřejněných šarží vrátit. Ti, kteří mají inkriminované výrobky u sebe, by firmu měli kontaktovat po telefonu nebo přes internet, napsal také Les Echos. Internetová stránka společnosti Mars byla v úterý kolem 15:00 SEČ nedostupná.

Společnost Mars

Společnost Mars byla založena v roce 1911. Rodinný koncern má sídlo v americkém státu Virginie. Kromě cukrovinek a dalších potravin se zabývá také výrobou krmiv pro psy a kočky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...